Skola och utbildning

Skola och utbildning

Förskola och grundskola

Alla elever ska få vara nyfikna, trygga och kreativa. De ska ges utmaningar efter förmåga och få möjlighet att utvecklas till ansvarstagande personer som känner en tro på sina förmågor och tillhörighet till samhället. Vi i Miljöpartiet vill öka resurserna till specialpedagogiska insatser så att elever som behöver extra stöd i någon form fångas upp så snabbt som möjligt. Insatserna som görs ska bygga på forskning.

Vinstdrivande företag hör inte hemma i skolan. Våra skattepengar ska gå till en högkvalitativ, likvärdig skola, och eventuella vinster ska återinvesteras i skolan och inte delas ut till aktieägare.

För att ge eleverna en pedagogiskt stimulerande miljö krävs att lärare och övrig personal hinner med att planera, utveckla, samverka och genomföra uppgifter som håller hög kvalitet. Rektorer ska ges utrymme att, i samråd med sin personal, styra över hur de ökade resurserna ska fördelas så att de pedagogiska målen bäst kan uppnås på respektive skola.

SAO-jobb i högstadiet
För att ge unga arbetslivserfarenhet, kontakter och bättre framtidsutsikter vill vi införa SAO-jobb för högstadieelever. SAO står för Studiemotiverande Arbetslivsorientering och är en modell där alla elever i årskurs 8 på en skola får möjlighet att jobba inom ramen för skolundervisningen. SAO-jobb bygger på samverkan mellan kommun, skola och företag och ger unga i utanförskapsområden ett första avlönat jobb, med handledning och tydliga ramar. Pilotprojekt i kommuner visar att eleverna ökade sin närvaro och engagemang i skolan, vilket är kravet för att få ett SAO-jobb.

Gymnasieskolan

Sigtuna kommun ska erbjuda alla ungdomar en attraktiv gymnasieskola. Arbetet kring unga vuxnas väg in i arbetslivet ska stärkas, och gymnasiekompetens är en av nycklarna till detta. Därför behöver fler unga bli behöriga till gymnasiet och studieavbrotten minska. Satsningar på svenska som andraspråk ska ha hög prioritet, då det bidrar till att stärka elevernas förutsättningar att lyckas även i andra ämnen.

Ett sommarjobb kan bli ett lyft för självkänslan och en möjlighet att visa ”vad man går för”. Sommarjobb kan även bli en brobyggare mellan studier och arbete. Därför ska alla gymnasieelever i årskurs 1 och 2 erbjudas möjlighet att söka sommarjobb genom kommunen.

Anpassade gymnasieskolan

Den anpassade gymnasieskolan ska hålla hög kvalitet och vara anpassad till varje elevs förutsättningar samt skapa en god grund för vuxenlivet. Vi vill se ett utökat samarbete med Vård- och omsorgsnämnden som ska leda till riktade arbetsmarknadsinsatser så att denna elevgrupp lättare kommer ut i arbetslivet.

SFI/Komvux

Att flytta till ett nytt land och ta sig an en ny kultur är mycket svårare än vad den som aldrig varit i denna situation kan föreställa sig. Förutom att lära sig ett nytt språk ska man integreras i en ny kultur, hitta ett arbete så att man kan försörja sig och skapa nya sociala nätverk.

Arbete skapar en mycket betydelsefull väg in i ett nytt samhälle. Som invandrare har man oftast mycket färre kontaktytor än infödda har. Därför behövs en väl fungerande samverkan mellan utbildningar, näringsliv, kommun och organisationer som skapar fler kontaktytor mellan de som söker jobb och de som behöver anställa.

Skolan och demokratin

Det är i skolan som grunden till vår gemensamma demokrati kan stärkas och utvecklas. Alla elever ska genom skolan få insikt i hur demokratin fungerar och hur de kan vara en aktiv del av den. Varje elev ska ha god förståelse för rätten till fria val, hur demokratin fungerar i Sigtuna kommun och vilka möjligheter till påverkan som finns för medborgarna.

Miljöpartiets prioriteringar i Sigtuna:
  • stoppa nyetablering av vinstdrivande skolbolag
  • säkerställa att det på varje skola och förskola finns tillräckligt många vuxna och pedagoger
  • säkerställa att resursskolor möter de behov som finns
  • att alla gymnasieelever i årskurs 1 och 2 erbjuds möjlighet att söka sommarjobb genom kommunen
  • öka resurserna till Naturskolan
  • införa SAO-jobb på högstadieskolor
  • initiera en satsning på lokal demokrati i skolan, exempelvis elevborgarråd eller ungdomsfullmäktige.

Läs mer om våra förslag för bättre jobbmatchning under Arbete och företagande

Nyheter på ämnesordet

Västmanland, 12 maj 2026

Pubquiz 20 maj med språkrören

Kronobergs län, 12 maj 2026

Primärvården måste bli bättre på att stödja människors hälsa

Skåne, 11 maj 2026

Gör TBE-vaccinet gratis för barn

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter