Tack för förtroendet!
Miljöpartiet i Strömstad ökar från 2 till 3 mandat i Kommunfullmäktige. När alla röster är räknade landar vi på 7,2% i kommunvalet, vilket är en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med valet 2022.
Preliminära siffror visar att MP gått fram starkt i många kommuner runt om i landet.
När det gäller valet till riksdagen ökar vi i Strömstad med blygsamma 0,6 procentenheter till 4,53% medan vi i regionvalet gör en betydande ökning från 3,21% 2022 till 4,95 % i årets val.
Vilka partier som kommer att styra Strömstad under den kommande mandatperioden är ännu inte klart men vi kommer att arbeta hårt för att göra avtryck och för att få gehör för våra frågor även om vi hamnar i opposition!
Avslutningsvis vill vi tacka våra väljare för förtroendet och hälsa alla nya medlemmar välkomna till vårt härliga gäng! Nu kör vi!