Viktigt att Sverige driver på för en ambitiös naturpolitik

Viktigt att Sverige driver på för en ambitiös naturpolitik

Debattartikel införd i ST 17 december 2022

Just nu pågår FN:s stora toppmöte om världens natur COP15, i Montreal, Kanada. Världens ledare har därmed möjlighet att anta nya mål för att stoppa förstörelsen av biologisk mångfald och rädda våra ekosystem, djur och växter. Vill vi vända utvecklingen så går det. Men tiden att agera är nu. En miljon arter riskerar att utrotas från jorden de kommande decennierna. Förstörelsen av naturen är alarmerande och det är resultatet av mänsklig aktivitet.

Vi är på väg in i den sjätte globala massutrotningen av arter. Sedan 1970-talet har världens bestånd av fåglar, fiskar, däggdjur, groddjur och kräldjur minskat med hela 69 procent. Det blinkar rött i statistiken. Bakom siffrorna gömmer sig världar av liv som försvinner. Liv som mänskligheten är beroende av.

Den nedåtgående trenden är tydlig också i Sverige. Antalet rödlistade arter ökar år för år, torsken är slut, strömmingen längs kusterna är slut, våra småskaliga fiskare tvingas lägga ned sin verksamhet.

I Västernorrland ser vi särskilt konsekvenserna av detta. Vi har under året sett hur strömmingsfiskare längs vår kust gått på knäna, då de får sämre och sämre fångster när havet dammsugs av storskaliga industritrålare. Därför vill Miljöpartiet se ett totalstopp för alla storskaliga industritrålare på svenska vatten.

För det finns hopp. Om vi bara vill, så kan vi ge naturen möjlighet till återhämtning. Bävern, klockgroda och vit stork är tre exempel på djur som försvunnit från Sverige men som kommit tillbaka. Mer än 60 kvadratkilometer våtmark har restaurerats eller anlagts i Sverige, våtmarker som nu myllrar av liv, samtidigt som de är aktiva klimatkämpar. En riktig win-win situation för både klimatet och den biologiska mångfalden.

Sveriges nya högerregering med stöd av SD driver istället en farlig och verklighetsfrånvänd politik på tvärs med forskningen och all vetenskaplig expertis. Deras slakt av klimat- och miljöbudgeten och nedmontering av miljöpolitiken gör Sverige till ett  alibi för andra länder som vill sänka ambitionsnivån och takten i omställningen.

Nu pågår framtagandet av ett nytt Parisavtal för naturen, för att stoppa och vända utvecklingen. Det är viktigt att Sverige driver på för en ambitiös naturpolitik och ställer sig bakom att skydda 30 procent av naturen, representativt och långsiktigt. Frågan är om miljöminister Romina Pourmokhtari kommer driva på för ett ökad skydd och finansiering för att kunna nå de mål som sätts, när M, KD och SD redan innan toppmötet har deklarerat att de inte tycker att mer skydd behövs.

Att fortsätta längs den inslagna vägen är inget annat än att accelerera artkrisen. Starka, artrika ekosystem är människans bästa vän i kampen för att trygga en planet som går att leva på.

Rebecka LeMoine (MP), riksdagsledamot, talesperson biologisk mångfald

Emma Nohrén (MP), riksdagsledamot, miljö- och jordbrukspolitisk talesperson

Johanna Simonsson, distriktsstyrelseordförande MP Västernorrland

Brita Wessinger, vice distriktsstyrelseordförande MP Västernorrland

Relaterade nyheter

Sundsvall, 10 juli 2023

MP i Sundsvall Pride 8 juli

Sundsvall, 9 juli 2023

Vi behöver agera nu om fisken i Östersjön ska kunna räddas

Sundsvall, 9 juli 2023

Miljöpartiet kämpar för en moderniserad könstillhörighetslag

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter