MP-motion om konstnärsateljeer fick stöd i kommunstyrelsen

MP-motion om konstnärsateljeer fick stöd i kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen beslutade idag utifrån en motion från Miljöpartiet att ge kulturnämnden i uppdrag att skapa attraktiva ateljéer till såväl etablerade som nyutexaminerade konstnärer, efter att de utrett behov och förutsättningar. I övrigt besvaras motionen. Från Miljöpartiets sida är vi mycket glada att vår motion mottagits så positivt och vi ser förslaget till beslut som ett starkt stöd för våra förslag.
– Vi är mycket glada att våra förslag om konstnärsateljéer vunnit gehör. Både vi från Miljöpartiet och flera konstnärsorganisationer har lyft fram behovet att Uppsala, precis som andra städer tex Stockholm, Gävle, Västerås, Göteborg och Malmö utvecklar ateljéstöd till konstnärerna, säger Miljöpartiets ledamot i kommunfullmäktige Küllike Montgomery.

– Det är både etablerade konstnärer och helt nya konstnärer som behöver stöd för en ateljé , eftersom de oftast har mycket låga inkomster. Många etablerade konstnärer får utöva sitt konstnärskap i kombination med att de också är verksamma inom ett annat yrke, för dem är det extra knepigt att få ekonomin att gå ihop och bekosta en ateljé. De konstnärer som har ateljéer har ofta behov av mer ändamålsenliga lokaler, det visar en enkätundersökning som Uppsala konstnärsklubb genomfört, säger Küllike Montgomery.

– För att nyutexaminerade konstnärer ska ha nytta av den utbildning de erhållit, krävs att de får en bra start i yrkeslivet. Den kostsamma utbildning som samhället bekostat riskerar att bli helt värdelös, om en ung konstnär inte får möjlighet att utöva sitt konstnärskap, säger Miljöpartiets kommunalråd Maria Gardfjell.

– Vi måste se till att Uppsala får ökad betydelse som kulturstad. Då kan man inte bara prata om muséer och konsthallar utan vi behöver framförallt främja konstnärerna, säger Miljöpartiets kommunalråd Maria Gardfjell.

Relaterade nyheter

Uppsala, 18 mars 2025

Här är den, Uppsalas nya bostadsplan

Uppsala, 5 februari 2025

Så jobbar vi med att minska utsläppen och öka den biologiska mångfalden

Uppsala, 13 december 2024

Debatt: Effektivt med förbud mot genomfartstrafik

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter