Nu börjar slutstriden om Ärna

Nu börjar slutstriden om Ärna

Idag, 5 maj, genomförs den muntliga förhandlingen angående civilflyg på Ärna flygplats i Högsta förvaltningsdomstolen. Domstolens beslut väntas sedan inom de närmaste veckorna.
– Jag utgår ifrån att Förvaltningsdomstolen underkänner regeringens beslut att godkänna lågprisflyg på Ärna. I regeringsbeslutet finns ingen motivering till varför man förbigår Miljöbalkens krav och Miljödomstolens rekommendation, säger Niclas Malmberg, riksdagskandidat för Miljöpartiet.

En fråga som kommer att lyftas i förhandlingarna är varför Försvarsmakten bekostat hela ansökningsprocessen för det privata bolaget Uppsala Airport, som vill driva lågprisflyg på Ärna.

– Man försöker få in civilflyget inom ramarna för den enklare prövning som gäller för försvarets redan befintliga försvarsverksamhet. Att gena i rättsprocessen på det viset är inte acceptabelt, säger Niclas Malmberg.

Miljöpartiets kommunalråd, Maria Gardfjell tror inte att lågprisflyg är rätt väg för Uppsala.

– Uppsala ska klara sina klimatmål. Men då behöver vi satsa på klimatsmarta transporter som spårvagn, tåg och buss – inte smutsigt lågprisflyg. Vi står på miljöns och de boendes sida. Om regeringens beslut inte upphävs blir Ärna en valfråga i höst, säger Maria Gardfjell.

Relaterade nyheter

Uppsala, 18 mars 2025

Här är den, Uppsalas nya bostadsplan

Uppsala, 5 februari 2025

Så jobbar vi med att minska utsläppen och öka den biologiska mångfalden

Uppsala, 13 december 2024

Debatt: Effektivt med förbud mot genomfartstrafik

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter