Alliansen avvecklar vuxenutbildning i Värmdö

Alliansen avvecklar vuxenutbildning i Värmdö

Gränsen är nådd för vad Värmdös kommunala vuxenutbildare tål och vi oroar oss för att vuxenutbildningen kommer avvecklas, istället för att utvecklas. Var det verkligen det alliansen ville?
Miljöpartiet anser att alliansen prioriterat system för ökad konkurrens framför skolor av hög kvalitet och utveckling. Exempelvis har Moderaterna infört nya söksystem för hur eleverna väljer utbildningar tre gånger på fyra år. Samtidigt har de förändrat den interna organisationen och ändrat arbetsvillkoren för de anställda på ett sätt som äventyrar kvaliteten i undervisningen. Allt detta dribblande med riktlinjer har kraftigt försämrat förutsättningarna för vår kommunala vuxenutbildning vilket vi i Miljöpartiet tydligt varnat för redan under förra mandatperioden.

Miljöpartiet står för en långsiktig väg framåt med en tydlig politisk vilja utan tvära kast. Därför har vi motsatt oss stora förändringar i organisationen samtidigt som politiken konkurrensutsätter verksamheten. Istället vill vi göra kvalitetshöjande insatser i undervisningen såsom individanpassade undervisningsgrupper, bättre IT och bättre fortbildning för lärare.

Miljöpartiet är tydligt i sitt ställningstagande; det är dags att investera i kunskapen, i eleverna, för framtiden.

Siv Strömbäck, skolpolitisk talesperson
Hanna Thorell, språkrör
Miljöpartiet de gröna i Värmdö

Relaterade nyheter

Värmdö, 3 september 2025

Visning av kommande naturreservatet Paradiset-Sången – med Daniel Helldén!

Värmdö, 10 januari 2025

Nu stärker vi Värmdös miljöarbete

Värmdö, 15 oktober 2024

Nu skyddar vi mer natur i Värmdö

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter