Alliansen vill hellre ha småhusmatta än strövområde i Charlottendal
Alliansen föregår politiska beslut och beredningar om lämplig markanvändning enligt plan och bygglagen och skriver i ett meddelande på kommunens hemsida att Värmdö kommun och JM har enats om att satsa på en utbyggnad av 400 småhus i östra Charlottendal, ett område som är ett uppskattat tätortsnära strövområde, en viktig del i det svaga gröna samband som finns kvar mellan skogarna runt Ösby träsk och Lemshaga, och därför till stora delar utpekat till naturreservat i kommunens översiktsplan och plan för naturreservat.
– Det är häpnadsväckande att den nya majoriteten går ut med den här typen av information innan några som helst politiska beslut är fattade. 400 småhus är väldigt mycket i ett känsligt område. Dessutom riskerar alltför vidlyftiga löften att föregå lagstadgade krav på beredning vad gäller lämplig markanvändning, säger Malin Åberg Aas, gruppledare för Miljöpartiet de gröna i Värmdö.
Området mellan Mölnvik och Charlottendal är viktigt på grund av dess värde som grön kil och strövområde. Det finns också biotoper med höga värden runt Knuts hav och uppe på platåerna närmast Värmdö marknad. Exakt hur och var bebyggelsen planeras framgår inte av meddelandet på kommunens hemsida.
– Vi kan inte förstå hur majoritetens partier kan göra kovändning efter kovändning i förhållande till styrdokument som de varit med och fattat beslut om, planer de antagit, eller löften de givit Värmdös befolkning. Istället enas de med enskilda intressenter om saker i slutna rum. Demokratin åsidosätts och trovärdigheten minskar, säger Malin Åberg Aas.
Det som också framgår av meddelandet på kommunens hemsida är att det uppdrag kring att bygga hyresrätter, förskola och studentlägenheter på den så kallade förskoletomten vid Charlottendal har bytts mot att tomten ska bebyggas med 30 småhus, oklart av vem och med vilken upplåtelseform. Miljöpartiet ville i en skrivelse som avslogs av Alliansen på Kommunstyrelsens möte den 9 mars att Kommunstyrelsen snarast skulle informeras om hur majoriteten vill hantera uppdraget till Värmdö Bostäder vad gäller bostads- och förskolebyggnationen i Charlottendal eftersom förvaltningen har skickat signaler till Värmdö Bostäder om att bostäder inte ska byggas enligt tidigare uppdrag.
– Majoriteten avslog vår skrivelse och vi kan väl säga att vi fick ett svar dagen efter genom kommunens pressmeddelande. Men det är häpnadsväckande att majoriteten väljer att mörka om den här typen av viktiga framtida planer inför kommunstyrelsen på sittande möte. Om Värmdö Bostäder inte ska bygga vill vi att ett beslut tas i Kommunstyrelsen om att dra tillbaka uppdraget från Värmdö Bostäder och annullera det avtal som finns kring uppdraget, säger Malin Åberg Aas.
En annan konsekvens av det som målas ut på kommunens hemsida är sannolikt färre hyresrätter även om det står att sådana ska byggas. Även Hanna Thorell, ersättare i Kommunstyrelsen för Miljöpartiet är kritisk till hanteringen.
– Vi ser nu att det om JM:s och majoritetens drömmar blir verklighet kommer att bli betydligt färre hyresrätter än vad som varit planerat trots en massiv ökning av bebyggelsen i området, något vi beklagar. Inte heller verkar det bli studentlägenheter, något som också behövs, både för skärgårdselever och andra studerande, säger Hanna Thorell.
För mer information kontakta Miljöpartiet de gröna i Värmdö,:
Malin Åberg Aas, Gruppledare, 070-658 61 80
Hanna Thorell, Ersättare Kommunstyrelsen, 076-006 54 00