Låt Värmdöborna få tycka till om nya bostadsområden!

Låt Värmdöborna få tycka till om nya bostadsområden!

Inför Kommunstyrelsens möte den 12 oktober har tjänstemännen föreslagit att flera nya grönområden utreds för exploatering i samband med en aktualitetsprövning av den befintliga Översiktsplanen. Alliansen väljer nu att återremittera ärendet för att “förtydliga utredningsområdena”.

Stora områden av Hemmesta storskog berörs samtidigt som planen visar på en mycket omfattande utveckling av Brunn. Dessutom föreslås ytterligare exploatering av Gustavsberg, som sedan tidigare redan är planerat att växa med 50 procent till 2030. Nya prioriterade förändringsområden föreslås också. Sammantaget leder detta till stora förändringar som kommer att påverka över hälften av kommunens medborgare.

– Det är bra att alliansen väljer att återremittera ärendet. Det verkar dock som att alliansen endast kommer att göra mindre ändringar i dokumentet som presenterades Kommunstyrelsen och då kvarstår vår kritik. Miljöpartiet anser att Värmdöbor ska få tycka till om nya bostadsområden innan de förs in i kommunens viktigaste styrdokument, säger Filip Joelsson, lokalt språkrör för Miljöpartiet.

Den gällande översiktsplanen togs i bred politisk enighet och engagerade medborgare genom samråd och dialog, medan arbetet med aktualitetsprövningen endast involverat Alliansen och ett fåtal kommunala tjänstemän. Det är viktigt att övriga politiska partier och Värmdöbor ska få tycka till om större ändringar i planen samt att ordentliga miljökonsekvensbeskrivningar genomförs. Nu väljer Alliansen istället att smyga igenom ändringarna i en aktualitetsprövning av planen, en process som varken kräver samråd eller miljökonsekvensbeskrivning.

Miljöpartiet yrkade istället på att återremittera ärendet för att åstadkomma en bredare politisk förankring samt för att få föreslag på antingen en revidering av översiktsplanen, tillägg till den eller fördjupade översiktsplaner för centrumområdena. Oavsett vägval vill vi att samråd och miljökonsekvensbeskrivning genomförs för respektive utvecklingsområde.

– Värmdö behöver fler bostäder. Frågan är bara var vi ska bygga och hur många invånare kommunen har kapacitet för? Det är något som Värmdöborna måste få möjlighet att tycka till om, sådana beslut ska inte tas över deras huvuden. Det är redan i dag trångt på vägar och i skolor, och viktiga grönområden försvinner i takt med att nya bostadsområden uppförs, säger Hanna Thorell, lokalt språkrör.

 

Relaterade nyheter

Värmdö, 3 september 2025

Visning av kommande naturreservatet Paradiset-Sången – med Daniel Helldén!

Värmdö, 10 januari 2025

Nu stärker vi Värmdös miljöarbete

Värmdö, 15 oktober 2024

Nu skyddar vi mer natur i Värmdö

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter