Vår tids digitalisering av samhället med AI som ett hjälpmedel gör att många kan känna sig vilsna. Biblioteken har här en viktig funktion och det är därför angeläget att deras tjänster finns nära och att det är en rättvis fördelning av bibliotek i kommunen.
Den tekniska utvecklingen ska komma alla till del. Med rätt politiska beslut kan AI och digitalisering bli mer rättvist, tillgängligt och hållbart. Flera svenska företag ligger redan långt fram i den digitala utvecklingen och vi behöver se fler svenska digitala innovationer. Att ligga i framkant i utvecklingen av AI och andra digitala innovationer stärker Sveriges konkurrens-kraft. Sverige ska ha ett väl utbyggt och tillgängligt bredband och mobiltäckning i världsklass.

Staten ska ge ekonomiskt stöd till de områden där det saknas kommersiella förutsättningar för utbyggnad av bra bredband. Alla hushåll och företag ska ha tillgång till uppkoppling som är effektiv, säker och robust. Det är avgörande för att hela Sverige ska kunna använda digitalisering och AI på ett effektivt sätt som möter behoven hos hushåll, företag och organisationer.

I arbetslivet kan AI ta över olika uppgifter, ge bättre beslutsstöd och frigöra tid för människor att skapa, ge bättre vård och samarbeta. För att det ska bli verklighet krävs investeringar i rätt kompetens, kraftfulla datorer, tillgång till olika information och tydliga etiska regler där individens integritet och skapares upphovsrätt alltid värnas. Hela samhället behöver uppmärksamma och arbeta med risker för integritetsintrång, brist på transparens och användning av data från exempelvis sociala medier.

Det finns samtidigt en risk att AI förstärker ojämlikheter om den främst utvecklas och kontrolleras av ett fåtal aktörer. Tekniken kan också missbrukas för övervakning, spridning av desinformation eller beslut som påverkar människors liv utan tillräcklig insyn. Därför måste utvecklingen av AI balanseras med tydlig reglering, underställd demokratiskt ansvar, kontroll och tillsyn. Upphovsrättsinnehavare ska kompenseras rättvist ifall deras material används för att träna AI-modellerna.

Miljöpartiet vill – övergripande för politikområdet
● Bra bredband och mobiltäckning i hela landet. Sverige ska ha ett väl utbyggt och tillgängligt bredband och mobiltäckning i världsklass. Alla hushåll och företag ska ha tillgång till uppkoppling som är effektiv, säker och robust. Staten ska ge ekonomiskt stöd till de områden där det saknas kommersiella förutsättningar för utbyggnad av bra bredband.
● Stärk kontrollen över AI-utvecklingen. Vi vill stärka Sveriges förmåga att utveckla och använda AI på ett hållbart, säkert och konkurrenskraftigt sätt – för privatpersoner, civilsamhälle och näringsliv. AI-utvecklingen ska vara både etisk och säker. AI ska användas och utvecklas med respekt för grundläggande fri- och rättigheter. Sverige ska aktivt delta i internationella samarbeten för att forma regelverk för AI, inte minst inom EU och den europeiska rättsakten om AI men också globalt. globala AI-regelverk.
● Alla ska kunna ta del av fördelarna med AI. Det behövs ett brett kunskapslyft i hela samhället om hur AI kan tillämpas för att bland annat underlätta för företag där genombrott i AI kan förändra många sektorer i grunden. Vi vill att de effektiviseringar som görs med hjälp av AI och digitalisering ska tillvaratas på ett sätt som gynnar välmående, exempelvis genom förkortad arbetstid eller mer tid till mellanmänskliga möten i offentlig sektor, genom till exempel en effektiviserad handläggning.
● Samhället ska vara rustat för nackdelarna med AI. AI kräver mycket energi och ökar de globala klimatutsläppen. Miljö- och klimatkonsekvenserna av AI ska därför förebyggas nationellt och internationellt. Elen behöver komma från förnybar el och varje sökning behöver bli mindre energikrävande. Kunskapen om källgranskning och risker med manipulation och fejkade foton och videor behöver öka. Vi vill ge bland annat bibliotek i uppdrag att sprida information om detta. Vi vill också att skolan ska ha tillräckliga verktyg för att lära ut om AI på ett kritiskt sätt.

Viktiga siffror
● Runt 98 % av befolkningen har tillgång till snabbt bredband.
● Ungefär 90 % av hushållen har tillgång till minst ett 5G-nät.
● Bredbandskartan från Post- och telestyrelsen visar andelen hushåll och arbetsställen som har, eller fått erbjudande om, en anslutning om 1 Gbit/s per län. Baserat på kartan är det Norrbotten och Jämtlands län Utanför tätorter och småorter som inte når upp till 95% eller mer.

AI, molntjänster och kunskapslyft.
AI har potential att bidra med demokratiska möjligheter genom till exempel effektiva informationsflöden och nya mötesplatser. Men för att garantera det måste AI utvecklas på en demokratisk grund där man värnar om mänskliga rättigheter.
För att kunna utveckla lösningar baserade på AI behövs tillgång till stora servrar, beräkningskapacitet och färdiga AI-verktyg som kan användas för att utveckla och stärka verksamheten i exempelvis  företag. Detta levereras idag som molntjänster. Få, om några av dem, har sitt huvudkontor inom EU. Miljöpartiet anser att Sverige och EU behöver få bättre kontroll på sin egna data för att minska beroendet av ett fåtal globala techjättar.
AI kan användas inom många delar av den offentliga sektorn, exempelvis inom stadsbyggnad, trafikplanering, utbildning, vård och omsorg eller utökade möjligheter till direkt kommunikation och dialog med medborgarna. AI kan alltså medföra att medborgarna får effektivare och bättre hjälp och service. Men för att kunna dra nytta av de möjligheterna behövs ett digitalt ledarskap och ökad kompetens i hela verksamheten. Inom hälso- och sjukvården finns stor potential för att effektivisera och göra bättre bedömningar med hjälp av AI.
Effektiviseringarna som kommer från AI ska leda till kortare arbetstid och mer tid för mellan-mänskliga möten och tidigare upptäckter av sjukdomar, inte bara pengar ner i fickan hos techjättar.

Miljöpartiet vill
● ställa krav på transparens kring data som används vid träning av AI, hur AI-systemet är uppbyggt, hur det fungerar och att det redovisas hur och när AI används.
● säkerställa att AI används och utvecklas med respekt för grundläggande fri- och rättigheter, särskilt när ny lagstiftning, strategier och etiska riktlinjer tas fram för AI
● säkerställa att det finns ett offentligt organ med övergripande ansvar att följa utvecklingen av AI och mänskliga rättigheter i samverkan med relevanta myndigheter, aktörer i näringslivet och civilsamhället.
● gynna de molntjänstleverantörer i Sverige och EU som är viktiga för att Sverige i längden ska kunna ha kontroll över samhällskritisk verksamhet och dra nytta av AI
● att effektiviseringar såsom görs med hjälp av AI ska tillvaratas på ett sätt som gynnar välmående, exempelvis genom förkortad arbetstid eller mer tid till mellanmänskliga möten i offentlig sektor.
● initiera ett kunskapslyft om hur AI kan tillämpas i offentlig sektor, för att bland annat underlätta en omställning av arbetslivet med livslångt lärande, kunskapsutveckling och vidareutbildning