MP:s svar på frågor om vården

MP:s svar på frågor om vården

Annonsbladet har ställt tre frågor om vården till de politiska partierna. Miljöpartiet svarar som följer nedan.


Hur vill ditt parti lösa läkarbristen i Länet?

1. Att utbilda fler läkare måste ha hög prioritet. Här gör Landstinget Dalarna redan en stor insats som måste fortsätta. Både attraktiva livs- och arbetsmiljöer liksom konkurrenskraftiga löner är också nödvändiga förutsättningar som vi vill satsa på för att intressera och engagera fler läkare både med svensk och utländsk bakgrund. Den administrativa belastningen av läkarna måste minska till förmån för mer patienttid.

Hur vill ditt parti korta vårdköerna?

2. Det gäller att minimera effekter av sjukdomsframkallande livsstilar och alltför höga krav- och stressnivåer i samhället. Den yttre fysiska miljön, t.ex. ökade föroreningar i maten i luften och i vattnet, påverkar också hälsan negativt. Vi måste ha en helhetssyn på människan och hennes fysiska och sociala omgivning. Det är en förutsättning för en framgångsrik hälso- och sjukvård.  Men även med förebyggande insatser av hög kvalitet kommer den medicinska utvecklingen att leda till behov av ytterligare resurser om alla köer ska bort. Vi är beredda att satsa de medel som behövs för att nå detta mål.

Vilka övriga frågor vill ni lyfta?

3. Den påbörjade samordningen av vård och omsorg mellan kommunerna och landstinget i regi av Region Dalarna och SKL ska utvecklas ytterligare. Närhet till vård för sjuka äldre ska prioriteras. Familjecentralerna behöver bli fler och skolhälsovården utvecklas för att ge bästa möjliga grund för barnens utveckling. Ökade resurser ska ges till barn- och ungdomspsykiatrin. Andra prioriterade områden är HBT-certifierad kompetens, satsning på E-hälsa samt effektivare behandling av alkohol- och drogrelaterade problem. Vårdens bemötande av våldsutsatta kvinnor ska förbättras.

Miljöpartiet har en helhetssyn på människan och naturen. Allmänt tillämpad leder den till bättre folkhälsa, lägre sjukvårdskostnader och högre livskvalitet för alla.

 

För Miljöpartiet de gröna

Nils Gossas      Mursal Isa         Kerstin Lundh

 

/ Publicerad av Vahap Kizil

Relaterade nyheter

Dalarna, 23 maj 2025

Rebellmammorna i Dalarna tilldelas Miljöpartiet de grönas klimat- och miljöpris 2025

Dalarna, 21 maj 2025

Miljöpartiet de gröna i Dalarna delar ut klimat- och miljöpris!

Dalarna, 15 maj 2025

Välkomna på Webbinarium inför biologiska mångfaldens dag!

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter