Enköping behöver högre skatt
En fråga som många ställer sig i budget och valtider är hur politikerna vet att kommunen har rätt skattenivå i förhållande till den verksamhet som kommunen ansvarar för. Miljöpartiet har anklagats för att vårt förslag till skattehöjning skulle vara onödigt och därför känns det viktigt att förklara hur vi resonerar kring skattefrågan.
Vi menar att politikerna måste få en årlig analys av kommunens verksamheter och förvaltningar för att granska vad som faktiskt levererades till medborgarna och vilken kvalitet som leveransen höll. Dessutom måste vi granska och värdera hur arbetet fungerar och vad som kan göra kommunens arbetsplatser och arbetssätt långsiktigt mer hållbara, effektiva och stimulerande och om kommunen är attraktiv för boende, företag och besökare.
Alliansen har i motsats till detta röstat emot en uppföljning av verksamheternas resultat, mål och kvalitet i kommunfullmäktige. De har också i exempelvis Utbildningsnämnden röstat emot att framtidsplanen skall innehålla analys av behov i förvaltningen och emot konsekvensanalys av budgeten. Syftet med ett sådant agerande kan bara vara att få kommunens verksamheter att verka bättre än vad de är och slippa ta hänsyn till de verkliga behoven när budgeten skall beslutas.
Allianspartierna vill till varje pris ha en låg skatt vilket ger en lägre servicenivå och välfärd. Skolan får problem, fastigheter och idrottshallar förfaller utan underhåll på flera decennier. Miljöpartiet vill investera i ett mer jämställt och hållbart samhälle, med ett långsiktigt tänkande kring både miljö och sociala frågor.
Det är uppenbart att flera verksamheter i kommunen är allvarligt underbudgeterade och behöver förstärkning. Skolan, kulturen och idrottshallarna är bara några exempel. Vi vet också att Enköping har en av Sveriges lägsta skattesatser vilket inte är rimligt för en tillväxtkommun, ekvationen går helt enkelt inte ihop. Därför ville Miljöpartiet öka kommunens intäkter för att få balans i budgeten.
Frågan till Enköpingsborna inför valet är därför självklar: Vem uppfattar ni som mest trovärdig i frågan om vilken skatt vi behöver ta ut för att ge bra service och utveckla Enköping, Miljöpartiet eller alliansen?
Gunnel Bergman
Kenta Hällbom
Tomas Rådkvist
Miljöpartiet