Miljöpartiet satsar 730 miljoner på skolan i Hallands län
En grön skolpolitik skulle ge skolan i Hallands län 730 miljoner kronor i ytterligare resurser de kommande fyra åren från den nationella budgeten. Bland annat kan de medlen användas till att anställa nya medarbetare i skolan, till satsningar på lärare och på att varje elev ska nå kunskapsmålen. Här hittar du information om vad det skulle innebära för Falkenbergs kommun.
– För oss är valet enkelt. I stället för ett femte jobbskatteavdrag vill Miljöpartiet använda våra gemensamma pengar till skolan och klimatet. Det är den prioritering de allra flesta svenskar vill göra för det är så man bygger ett land starkt, säger Gustav Fridolin, språkrör (MP).
Miljöpartiet satsar nationellt totalt 23 miljarder mer än alliansregeringen de kommande fyra åren på svensk skola. Ett fullt genomslag för den gröna skolpolitiken skulle innebära stora utökade resurser till skolorna i Sveriges alla kommuner och kunna åstadkomma stora förändringar för elever och lärare.
Se vad satsningen innebär för Falkenbergs kommun här:
http://www.mp.se/sites/default/files/pm_23_miljarder_och_10_000_nya_medarbetare2.pdf