Vi bygger ett Falkenberg som är förberett
För att vi ska vara förberedda behövs en frisk miljö som säkrar vår tillgång till mat, rent vatten och hälsa i framtiden. Därför vill vi att utsläppen minskas och att kommunen rustas för framtidens extremväder genom klimatsäkert byggande, starkare vatten- och avloppssystem och en snabbare energiomställning där kommunen går före. Ingen ska behöva oroa sig för att hem, vägar eller vattenförsörjning slås ut vid extremväder eller katastrofer.
Hållbarhet, trygghet och beredskap hänger ihop. Vi behöver ett samhälle där människor känner gemenskap och tillit för att skapa styrka och motståndskraft. Träd, parker och gröna stråk stärker viktiga ekosystemtjänster som svalka, ren luft och biologisk mångfald samtidigt som det bidrar till en trygg och levande stad med plats för möten, kultur, rekreation och vardagsliv.
- Vi minskar risken för översvämningar genom att minska andelen hårdgjorda ytor och öka andelen genomsläppliga ytor. Fler träd och grönytor i stad och samhällen skapar också svalka och binder koldioxid.
- Utöver ett moderniserat reningsverk måste vi snarast förbättra avloppsnätet för att klara ökade mängder nederbörd.
- För att undvika skador vid stormar och översvämningar vill vi se till att alla nybyggen sker på minst 3,5 meter över havet.
- Falkenbergs kommun måste ta fram en klimatanpassningsplan snarast.
- Viable Cities är ett samarbete där målet är Klimatneutrala städer 2030 som vi vill fördjupa.
- Alla våra äldreboenden måste kunna kylas i en allt varmare värld. Det är inte enbart en fråga om bekvämlighet utan ytterst en allvarlig hälsofråga.
- Den odlingsbara marken kommer att vara allt mer värdefull i framtiden. Därför ska vi undvika att bebygga mark där mat kan produceras. Detta ska gälla både bostäder och annat byggande.
- Kommunens självförsörjningsgrad behöver ökas genom att gynna småskaligt lantbruk, stärka lokal matproduktion och öka andelen närodlad mat till kommunens verksamheter.
- Vi vill att kommunen ska se över möjligheten att söka stöd till utbildningar inom tex förädling och i nästa steg erbjuda intresserade att hyra kommunala kök på kvällar och helger för att prova tillverkning av produkter.
- Kommunen borde hjälpa hobbyodlare att hitta mer lämplig mark för koloniträdgårdar och andra odlingslotter. Trädgårdsodlarna är en underskattad resurs i beredskapsarbetet.
- Vi ska också öka självförsörjningen när det gäller energi genom att främja produktion av värme och el med bland annat biomassa, biogas, solpaneler och vindkraftverk. För att kommunen och näringslivet även ska fungera i händelse av kris.