Pressmeddelande: Kommunfullmäktigekandidater för Miljöpartiet de gröna i Gnesta
Miljöpartiet de gröna i Gnesta har valt kandidater till kommunfullmäktige. Beslutet fattades på partiets årsmöte som ägde rum på Hembygdsgården den 23 mars. Valsedeln innehåller 16 namn och den toppas av nuvarande kommunalrådet Kukkamariia Valtola Sjöberg.

-Gnesta kommun ska fortsatt anta de utmaningar som klimatomställningen utgör och bli en föregångskommun i miljö- och klimatfrågor. Vi vill också stärka jämställdhetsarbetet i kommunen, så att våra skolor behåller sin plats som ett föredöme för andra skolor runt om i landet. Jag tycker att det ska bli spännande att få prata om dessa frågor i valet och tackar medlemmarna för att de ger mig förtroendet, säger Kukkamariia Valtola Sjöberg.
– Det är roligt att presentera många nya och gamla kandidater på vår lista till kommunfullmäktige. Vi har fått fram en bra blandning med kandidater från alla kommundelarna, personer med erfarenhet från privata näringslivet, offentlig sektor, föreningar och politiskt arbete. Efter valet kommer vi att få ett starkt lag i kommunfullmäktige som kommer att göra Gnesta grönare, säger Mats Dellrud.
Hela listan
- Kukkamariia Valtola Sjöberg, Laxne, kommunalråd
- Carl Werner, Gnesta, informationssamordnare
- Kerstin Landin, Gåsinge, företagare
- Eva Skyllberg, Björnlunda, arkeolog
- Mats Dellrud, Gnesta, programmerare
- Anja Held, Gnesta, ridinstruktör
- Lars-Göran Winqvist, Stjärnhov, sjöingenjör
- Marja Kiander, Gnesta, socialterapeut
- Kristina Dellrud, Gnesta, enhetschef
- Bengt Sjöberg, Laxne, IT-tekniker
- Gunilla Louwerens, Gnesta, hotellanställd
- Sofi Kammargården, Laxne, kock
- Jonny Hellzén, Björnlunda, inköpare
- Barbro Jägerby, Laxne,
- Susanne Mihlberg, Laxne, bankanställd
- Sten E Karlsson, Gnesta, f d oppositionsråd
Kontakt
Kukkamariia Valtola Sjöberg, kommunalråd, 070 – 213 47 90
Mats Dellrud, sammankallande i valberedningen, 070 – 117 75 15