Hallsbergs kommun bör vara klimatledande i Örebroregionen

Hallsbergs kommun bör vara klimatledande i Örebroregionen

Artikel från Miljöpartiet och Vänsterpartiet publicerad i ETC Örebro 2012-05-11
Den stora ödesfrågan för fortsatt liv på jorden är klimatfrågan. Vi får återkommande rapporter om den tilltagande globala uppvärmningen som orsakas av människan. Människors oro över det här och berättigade krav på politiska åtgärder blir allt starkare. Samtidigt ser vi hur regeringar inte kan, vill eller törs komma överens om verkligt effektiva och långsiktiga åtgärder som skall stoppa den klimatförändring som nu pågår.

För att vara säkra på att hålla nere ökningen av jordens medeltemperatur till högst två grader måste de globala utsläppen kulminera före år 2020 och minskas med 75-90 procent till år 2050, jämfört med 1990-års nivå, vilket ändå inte är tillräckligt ur säkerhetssynpunkt. Det senaste året har vi även sett att den internationella politiken strävar mot en ännu högre medeltemperaturökning på 3,5 grader, vilket kommer få allvarliga konsekvenser för livsmöjligheterna på jorden.

En slutsats man kan dra av problemet med globala avtal är att vi måste gå före på lokal nivå och visa på goda exempel på hur vi kan och framförallt vill minska vår klimatpåverkan lokalt, i den verksamhet som vi politiker är satta att styra och leda. Klimatförändringen är global, men alla utsläpp är lokala.

För närvarande håller man i Örebro län på att arbeta fram en ny och energi- och klimatstrategi Det ska vara vägledande för kommunerna i regionen och en inspiration för företag och organisationer. Den övergripande visionen är ett Örebro län utan nettoutsläpp av växthusgaser år 2050.

I det mål och åtgärdsarbete som görs och ska göras måste vi identifiera var och i vilka kommunala verksamheter som klimatpåverkan sker. Det kan t.ex. vara transporter av personal, mat till skolor och boenden men också transporter av varor in till kommunens verksamheter. Det kan t.ex. vara uppvärmning, läckage från deponier och annat. Det är också i mycket hög grad vår konsumtion som påverkar klimatet. Genom att kartlägga regionens och kommunernas klimatpåverkan kommer vi att kunna påverka den och minska våra utsläpp.

Redan idag bedriver Hallsbergs kommun ett miljöarbete. Vi har en kommunal vision om Hallsberg som ”en hållbar kommun”. Vi har också kommunala mål om att ”kommunens ekonomi ska präglas av god hushållning, både ur ekologisk och ekonomisk synvinkel”. Arbetet med att få fram lokala miljömål pågår och kommunen har en ny energieffektiviseringsstrategi. Men vi i Hallsberg har förutsättningar att bli ännu bättre!. Men framförallt krävs en uttalad vilja, en vision om ett grönt och långsiktigt hållbart samhälle som kan vägleda hela det arbete med mål och åtgärder som görs i våra politiska fora. Hallsbergs kommun har som nav för framtidens hållbara transporter en ypperlig chans att kunna gå före och vara ledande i Örebroregionens klimatarbete. Det är dags att vi tar på oss ledarrollen bland kommunerna i det regionala arbetet med att rädda klimatet.

Emma Ode
Ordförande för Miljöpartiet de gröna i Hallsbergs kommun

Lars-Åke Zettergren
Ordförande för Vänsterpartiet i Hallsbergs kommun

Relaterade nyheter

Hallsberg, 27 september 2022

Motion: Vänort i Ukraina

Hallsberg, 8 september 2022

Debatt: Uranet ska stanna i marken

Hallsberg, 4 september 2022

NA Debatt: Ditt val för en bättre framtid

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter