Kandidatlistan till kommunfullmäktige för Miljöpartiet de gröna Halmstad antogs på valkonferensen den fjärde februari.
På plats ett har vi Ola Nilsson. Han arbetar som lärare till vardags och har gedigen erfarenhet av kommunpolitik med olika uppdrag i bagaget. Nuvarande period är han vice ordförande för hamnbolagen och ledamot i Kulturnämnden.
– Jag ser fram emot att samarbeta med dessa fantastiska partikamrater för ett hållbart och medmänskligt Halmstad, säger Ola Nilsson.
På plats två har vi Hanne Göransson. Hon är egenföretagare med inriktning hälsovägledning. Hanne har gjort sin första mandatperiod i kommunpolitiken. Hon är gruppledare, ersättare i Kommunstyrelsen (inklusive samhällsbyggnadsutskottet) samt Teknik- och fastighetsnämnden.
– Jag är glad över förtroendet från medlemmarna och ser vi fram mot valrörelsen. Nu gör vi Halmstad grönare och mer hållbart, säger Hanne Göransson.
På plats tre finns Amina Boulaabi. Amina har en yrkesbakgrund inom hållbarhet och folkbildning. Under den här mandatperioden har hon uppdrag som gruppledare, vice ordförande i Servicenämnden samt ledamot i Barn- och ungdomsnämnden.
– Jag vill vara en tydlig röst som gör skillnad i politiken. Nu ser jag fram emot valrörelsen och fler givande träffar med invånarna i Halmstad, säger Amina Boulaabi.
Miljöpartiet har växt ordentligt den senaste tiden och Halland mest av alla distrikt, så vi står starkare än någonsin!
Vi ser alla fram mot ett roligt och givande valår!