Regeringens nya funktionshinderpolitik

Regeringens nya funktionshinderpolitik

Tisdagen avslutades med en utbildning i regeringens nya funktionshinderpolitik.


Efter en heldag av information från Haninge kommuns förvaltningar inför budgetarbetet 2019 avslutades dagen för Johan Svensk, kommunalråd, och Lea Fernquist, 1:e vice ordförande i Stadsbyggnadsnämnden, med en utbildning för Kommunens Handikappråd plus inbjudna politiker.

Ämnet var regeringens nya funktionshinderpolitik, det vill säga hur Regeringen vill styra myndigheter och kommuner inom funktionshinderområdet. Kortfattat uttrycker regeringen detta så här:

"Regeringen föreslår att ett nytt nationellt mål ska styra funktionshinderspolitiken: att uppnå jämlikhet i levnadsvillkor och full delaktighet i samhället för personer med funktionsnedsättning. Målet ska också tydliggöra att FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning ska vara funktionshinderspolitikens utgångspunkt".

Egentligen ska kommunerna redan arbeta med frågorna efter att diskrimineringslagen utökats med "bristande tillgänglighet" förra året. Den största skillnaden för Haninge kommun är att vi nu kan få bättre stöd från Länsstyrelsen.

Efter redovisningen från Myndigheten för Delaktighet fick vi en intressant presentation om Botkyrka kommuns arbete inom detta område. Botkyrka arbetar i sin tur med Västra Götalandsregionens modell som förebild. Nu behöver vi arbeta fram den modell som vi i Haninge vill arbeta utifrån.

Gröna hälsningar från
Johan Svensk, kommunalråd, och
Lea Fernquist, 1:e vice ordförande i Stadsbyggnadsnämnden

Relaterade nyheter

Haninge, 21 januari 2022

Nu bygger vi ut kampanjorganisationen

Haninge, 16 september 2021

Hösten med MP Haninge

Haninge, 31 maj 2021

Snacka jämställdhet med Åsa

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter