MP-topparna cyklade Vätternrundan 300 km
Lördag den 14 juni kickade Miljöpartiet Jämtland igång sin valrörelse med besked genom att ta en cykeltur runt Vättern under den 300 km långa Vätternrundan. Det gröna laget ”Miljöpartiet de gröna”bestod av Anna Hildeband (nr 1 på landstingslistan), Karin Österberg (nr 2 på landstingslistan) samt Sabina Jaktlund. Alla nybörjare som Vätterncyklister.
Årets runda var ovanligt kämpig då det under en stor del av sträckan var upp emot 15 sekundmeter motvind. Laget hade satt upp ett högt mål att komma in på under 10 timmar men korsade ändock överlyckliga mållinjen på tiden 11.30.

”300 km i motvind är rejält kämpigt men den goda stämningen, gemenskapen och de otroligt vackra vyerna gör det ändå görbart och faktiskt till en bra upplevelse. Efter genomfört lopp känner man också att ingenting är omöjligt vilket i sin tur förstärker övertygelsen och motivationen att det faktiskt går att förändra samhället till det bättre. Jag är helt biten av detta och nästa år tänker jag cykla igen men då ännu snabbare”Säger Karin Österberg och ler
”För mig var detta en spännande upplevelse. Jag träningscyklar inte men cyklar varje dag 7 km till och från jobbet. Tack vare det kunde jag ta mig runt och ändå uppskatta upplevelsen. Kicken jag får av detta kommer att ge mig energi att klara valrörelsen. Vi må ha haft motvind under loppet men i opinionsvindarna för Miljöpartiet blåser stark medvind vilket vi tänker se till att ta vara på genom att sätta frågor som miljö, jobb, skola och ett mänskligare Sverige högst på agendan under valrörelsen”Säger Anna Hildebrand