Miljöpartiet står upp för hbtqi-personers rättigheter

Debattinlägg: 18 augusti 2026 i Jönköpingsposten

Miljöpartiet står upp för hbtqi-personers rättigheter

Äntligen firar vi Pride igen och den vackra regnbågsflaggan vajar runt om i Jönköping! Det är en mycket viktig och fantastiskt rolig vecka fylld av seminarier och intressanta samtal, med Prideparaden som glädjefylld final. Den är också mycket angelägen i en tid då vi ser hur hbtqi-personers rättigheter ifrågasätts globalt, i allt från lagstiftning som begränsar transpersoners livsutrymme till ökade hatbrott. Även i Sverige märks oroande tendenser. Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna vill riva upp könstillhörighetslagen. Dessutom motsätter sig Sverigedemokraterna hatbrottslagstiftningen. Samtidigt ser vi undersökningar om hur intoleransen bland unga ökar gentemot hbtqi-personer. Men Miljöpartiet driver på för att vända den negativa utvecklingen!

I sin valrapport anger RFSL att Miljöpartiet har bäst hbtqi-politik av alla partier. Vi vill att könsidentitet och könsuttryck skrivs in i regeringsformen som diskrimineringsgrund och vi vill införa ett tredje juridiskt kön.Vi vill också tillsätta en utredning för att grundlagsskydda rätten att ändra juridiskt kön, gifta sig och vara föräldrar tillsammans, oavsett de inblandades kön. Fler ska få möjlighet att bilda familj också när sjukvårdens insatser krävs, och genom att reformera föräldrabalken kan vi göra det tryggare att leva tillsammans som familj, oavsett könsidentitet eller sexuell läggning. Det handlar om alla barns rätt till sina föräldrar.

Region Jönköpings län ska vara en region där alla, oavsett sexuell läggning, könsidentitet eller könsuttryck, känner sig trygga. Miljöpartiet vill stärka kompetensen om hbtqi-personers hälsa, genom utbildning och kontinuerlig fortbildning för personal och chefer. Arbetet med den psykiska hälsan ska också stärkas. Miljöpartiet vill säkerställa ett jämlikt bemötande och att alla verksamheter inom Region Jönköpings län ska vara hbtqi-diplomerade.

Även i Jönköpings kommun behövs ett aktivt arbete för att skydda hbtqi-personers rättigheter. Alla barn och unga ska kunna känna sig trygga i skolan, utan att utsättas för mobbning, hot eller våld. Hbtqi-personer som bor på kommunens LSS-boenden och äldreboenden ska känna sig trygga i att leva öppet med sin identitet. Det behövs fler trygga rum och mötesplatser för hbtqi-personer runt om i kommunen, såväl för unga som för äldre. Miljöpartiet vill också öka kompetensen om hbtqi-personers rättigheter inom kommunens verksamheter, särskilt inom skolan och socialtjänsten.

I en tid av otrygghet krävs ett starkt politiskt ledarskap. I höst kan vi rösta fram en regering som står upp för hbtqi-personers rättigheter, eller en som aktivt arbetar för att försvaga dem. Miljöpartiets ståndpunkt är tydlig: att värna, skydda och stärka hbtqi-personers rättigheter är inte en fråga för bara en viss grupp, det är en grundläggande fråga om demokrati och mänskliga rättigheter.

Ulrika Westerlund (MP), riksdagsledamot och talesperson för hbtqi-rättighetsfrågor

Rikard Salander (MP), toppkandidat till riksdagen, Jönköpings län

Isabell Karlsson (MP), toppkandidat, Region Jönköpings län, norra sjukvårdsområdet

Malin Skreding Hallgren (MP), toppkandidat, Jönköpings kommun

Relaterade nyheter

Jönköping, 10 augusti 2026

Debattinlägg: Skydda Vättern innan det är för sent

Jönköping, 13 maj 2026

Debattinlägg: Sluta klaga – nu har vi chansen att bygga en bättre järnväg

Jönköping, 14 april 2026

Debattinlägg: Sådan assimileringspolitik kan ge fruktansvärda konsekvenser

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter