Nu är detaljerna här för hur lagen ska ändras så att fler barn i utsatta situationer får stanna i Sverige.

Alldeles för många familjer lever i dag i rädsla att utvisas, trots att deras barn är födda i Sverige eller lider av en allvarlig sjukdom. För att utsatta barn lättare ska få uppehållstillstånd ändras nu ”synnerligen ömmande omständigheter” till ”särskilt ömmande”. Barns skäl att få stanna i Sverige behöver heller inte vara lika allvarliga som vuxnas. Förändringarna syftar till att göra det lättare att avgöra vem som får stanna och så att fler barn ska kunna omfattas av bestämmelserna och beviljas uppehållstillstånd. Om ett barn får stanna i Sverige får oftast deras familjer också uppehållstillstånd.
Miljöpartiets migrationspolitiska talesperson Maria Ferm förklarade överenskommelsen närmare i en intervju från i våras:
– Miljöpartiet och regeringen är överens om att göra det lättare för barn och deras familjer att få stanna i Sverige. Vi ändrar bestämmelsen för barn från “synnerligen ömmande omständigheter” till “särskilt ömmande omständigheter”. Det kan till exempel handla om barn som är sjuka eller som har bott i Sverige en lång tid. De barn som har fått slutliga avslagsbeslut och ska avvisas kan ansöka om verkställighetshinder om det kommit fram nya omständigheter. Även den bestämmelsen ändras nu så att det blir en mer generös bedömning för barn.
De förändringar som nu genomförs tillhör de sista delarna av migrationssamarbetet som Miljöpartiet och regeringen inledde 2011 och som varar under mandatperioden.
– Vi är bland annat överens om nya regler för arbetskraftsinvandring så att vi kan förhindra att utländska arbetare utnyttjas. Förändringen av ”synnerligen ömmande omständigheter” till ”särskilt ömmande är en av de sista delarna som kommer att träda i kraft 1 juli 2014, säger Maria Ferm.
Läs mer:
Särskilt ömmande omständigheter (Promemoria från justitiedepartementet, 2014)
Utsatta barn ska få stanna i Sverige (Artikel, 2013)