Krönika Monika Bubholz: Reflektioner om engagemang

Krönika Monika Bubholz: Reflektioner om engagemang

Förra veckan skrev min sprÄkrörskollega Robert en krönika om glÀdjen i att engagera sig demokratiskt. Jag kÀnner att jag behöver spinna vidare pÄ samma Àmne, för det upptar ofta mina tankar.

För det första, det Àr vÀldigt roligt att engagera sig och enkelt att pÄverka. Jag minns att jag var sÄ oerhört förvÄnad den första tiden nÀr jag hade blivit medlem och fÄtt ett uppdrag, hur lÀtt det var att pÄverka Miljöpartiets hÄllning och Àven förÀndra kommunens beslut i viktiga frÄgor. Jag brukade skÀmtsamt sÀga att det var ju tur att de inte fÄtt in en galning i nÀmnden, eftersom det var sÄ lÀtt att fÄ gehör för de inspel som jag hade.

Sen Àr det ju oerhört roligt och intressant att vara med i politiken. Dels för att det gÄr att pÄverka och faktiskt rÀdda vÀrlden i det lilla, men ocksÄ för att man lÀr sig sÄ vÀldigt mycket om samhÀllet och vad som Àr pÄ gÄng i sitt nÀromrÄde.

Visst Àr det tuffare dagar nÀr de beslut som man behöver ta Àr som pest eller kolera, eller nÀr det stormar i media om nÄgot eller Àr allmÀnt rörigt. Men dÄ brukar jag tÀnka att om ett Är har alla glömt bort det som hÀnder. Hat och hot mot politiker finns ocksÄ i bakgrunden men jag har inte kÀnt mig sÀrskilt utsatt. Med andra ord, det Àr sÄ otroligt givande och roligt att engagera sig politiskt, sÄ jag undrar varför inte fler gör det, och varför just sÄ mÄnga i miljörörelsen verkar kÀnna att man pÄverkar mer om man Àr med i Naturskyddsföreningen eller nÄgon annan miljöorganisation.

För mig Àr det tydligt: i de rum dÀr beslut fattas sÄ behövs fler röster som lyfter perspektiv, driver frÄgor och tar beslut för att pÄverka miljön och klimatet pÄ riktigt. Att stÄ utanför och skapa opinion behövs det med, men framför allt Àr det viktigt att rösterna finns inuti beslutsrummen. Det har hÀnt alltför mÄnga gÄnger att jag Àr den enda som tar upp miljö- eller klimatperspektiv nÀr nÄgon frÄga hanteras. DÄ funderar jag pÄ vad som hade hÀnt om jag inte hade varit i rummet.

Vi fÄr ocksÄ de politiker vi förtjÀnar. De som vÀljer att engagera sig i ett parti Àr vanliga mÀnniskor som du och jag. Som har kÀnt att de vill bidra med sina idéer och tid för att skapa en bÀttre vÀrld. Jag tÀnker ibland om dem som klagar pÄ oss politiker att de sjÀlva borde engagera sig om de vill göra skillnad och fÄ besluten att gÄ en annan vÀg.

Det Ă€r Ă€ndĂ„ intressant att reflektera över hur extremhögern och miljörörelsens taktik skiljer sig och vad som har varit mest framgĂ„ngsrikt. Journalisten Viktor Barth-Kron sa nyligen i SVTs PolitikbyrĂ„n nĂ„got som verkligen satte ord pĂ„ det jag ofta tĂ€nker pĂ„. Det handlade om SDs Tobias Anderssons tölpaktiga beteende nĂ€r han trampade över Fridays for Futures och Greta Thunbergs banderoll framför riksdagshuset. ”Den hĂ€r rörelsen [Fridays for Future] sitter i liten skara kvar utanför parlamentet. Den andra stora rörelsen i modern tid, den nationalistiska, har varit extremt effektiv pĂ„ att organisera sig partipolitiskt. De marscherar i stĂ€llet in och fattar besluten. Man kan tycka att civil olydnad och aktivism Ă€r en jĂ€ttebra sak, men Ă€n sĂ„ lĂ€nge verkar den inte ge sĂ„ mycket resultat. Medan den partipolitiska organiseringen pĂ„ andra kanten gör det.”

SÄ jag funderar ofta hur jag kan fÄ de som Àr oroliga för klimat och vÄr framtid att engagera sig politiskt för att göra skillnad den vÀgen.

Det Àr kanske svÄrt att förstÄ hur man blir en del av ett parti och fÄr möjlighet att pÄverka. Hur kan Miljöpartiet sÀnka sina trösklar Ànnu mer för att det ska kÀnnas enkelt att engagera sig? Vi försöker hÄlla mÄnga evenemang dÀr man kan trÀffas i olika sammanhang och prata politik. Plocka svamp, samla ihop skrÀp, gÄ pÄ hockey tillsammans, Àta lite innan man ser en film tillsammans eller bara ta en kaffe ihop pÄ ett café och diskutera det som hÀnder lokalt och globalt. Eller vara med i digitala möten och lÀra sig och samtala om olika politiska Àmnen. Det Àr glÀdjande att vi de senaste Ären har ökat ordentligt i medlemsantal, men nÀr jag ser att sÄ mÄnga hellre vÀljer aktivism eller att engagera sig i en miljöförening med begrÀnsad pÄverkan, dÄ undrar jag vad vi ska göra mer.

Jag avslutar med att citera min sprĂ„krörskollega Robert som formulerade det sĂ„ fint i sin krönika: ”För mig gav mitt partiengagemang ett utlopp för min frustration men ocksĂ„ hoppfullhet att saker gĂ„r att förĂ€ndra till det bĂ€ttre, om man sluter sig samman. Om man hjĂ€lps Ă„t.”

Relaterade nyheter

Karlstad, 22 november 2024

Miljöpartiet om angiverilagen

Karlstad, 12 april 2024

Karlstads elevborgarrÄd för klimatet fÄr Äterkoppling frÄn politikerna

Karlstad, 7 april 2024

Ny styrelse för Miljöpartiet i Karlstad

Kunde inte hitta nÄgra poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

LĂ€s alla nyheter