Förstärk kommens arbete med hållbar utveckling!
Knivsta kommun har tappat styrfarten i det systematiska arbetet med hållbar utveckling. Med de utmaningar som avtalet om 4 spår genererar inom hållbarhetsområdet måste arbetet i kommunens förvaltning verkligen prioriteras.
Knivsta kommunfullmäktige har enhälligt antagit en vision om att vara en föregångare och en mötesplats för hållbar utveckling. Kommunfullmäktige har också satt som mål för kommunstyrelsen och nämnderna att arbeta efter de tre dimensionerna för hållbarhet. Men när vi i miljöpartiet granskat arbetet med dessa frågor så kan vi konstatera att det brister både i ambition och systematik vad gäller uppfyllandet av dessa mål.
Under denna mandatperiod har förvaltningen tappat viktiga kuggar gällande förmågan att kunna arbeta med helhetsperspektiv i dessa frågor då alla fyra tjänster som strateger med olika fokus inom hållbarhet tagits bort. Vi anser att detta lett till minskat fokus på sådana frågor. Dessa strateger låg bakom både framtagandet och uppföljningen av många viktiga styrdokument, särskilt inom området ekologisk hållbarhet.
För ett och ett halvt år sedan lämnade Miljöpartiet in en motion om att förstärka arbetet med hållbarhetsfrågorna i förvaltningen. Vi anser att det behövs en särskild funktion i förvaltningens ledning för att hålla samman och driva på utvecklingen i hållbarhetsarbetet. Inte minst sedan att riksdagen förra året antog en nationell plan för arbetet med hållbarhet, oftast benämnd Agenda 2030. Och att riksdagen därefter också antagit en ramlag för omställningen till ett förändrat klimat.
När vår motion äntligen kom upp för beslut i kommunfullmäktige ville Alliansen först avslå den. Eftersom förvaltningen instämde i vår syn att arbetet med dessa frågor behöver förstärkas och själv föreslagit att motionen skulle anses besvarad så enades fullmäktige efter en lång debatt att följa detta förslag. Som motionsställare valde Mp-Knivsta dock att yrka på att motionen skulle bifallas och reserverade oss följaktligen mot beslutet. Om motionen bifallits hade medborgarna kunnat få en tydligare återrapportering om hur detta arbete verkligen genomförs och förstärks inom vår kommun.
Men vi ger inte upp! Inspirerade av det arbete som görs i flera andra kommuner med att integrera hållbarhetsfrågorna i både mål och budget och i organiseringen av förvaltningen, så går vi nu till val på att målen i Agenda 2030 och omställningen till ett klimatsmart samhälle ska vara vägledande i kommunens arbete under nästa mandatperiod.