Skola och utbildning

-kunskap, trygghet och studiero

Miljöpartiets vision

Landskrona stads förskolor och skolor ska präglas av kunskap, trygghet och studiero.
Höga förväntningar och utmanande undervisning ska ge varje individ de förutsättningar som krävs
för att nå så långt som möjligt. Lärarna ska ha förutsättningar att ge det stöd som krävs för
att eleverna ska kunna utvecklas.

Skolorna ska bedriva undervisning och välja pedagogiska metoder med en tydlig koppling
till forskning. Personalen ska erbjudas kontinuerlig kompetensutveckling som stärker förmågan att bedriva utbildning och undervisning utifrån de lokala förutsättningarna. Insatser som gynnar läsning, skrivning och matematik ska särskilt prioriteras.

Fysisk aktivitet – att springa, hoppa, leka och träna – gör stor skillnad för både den fysiska hälsan och koncentrationsförmågan. Därför ska alla barn och elever ha en timmes fysisk aktivitet under skoldagen, i möjligaste mån på förmiddagen.

Ingen ska behöva avstå från att duscha efter idrotten på grund av obehag. Omklädningsrum och duschar ska i möjligaste mån utformas eller byggas om så att det finns möjlighet att duscha och byta om avskilt och utan insyn. Samtidigt ska vuxna finnas närvarande i anslutning till omklädningsrummen för att motverka mobbning, kränkningar och övergrepp.

Undervisningen ska hålla en hög kvalitet. Litteraturen ska spela en central roll i skolgången, och alla elever ska läsa böcker varje dag.

Ingen ska behöva känna sig rädd i skolan. Trygghet är en grundförutsättning för allt lärande. Det ska alltid finnas uppmärksamma vuxna på plats som kan förebygga och förhindra våld, mobbning och stök. Skolpersonalen ska få den utbildning, de befogenheter och de resurser som krävs för att hantera hotfulla situationer och upprätthålla trygghet och studiero.

Utmaningar i Landskrona

Skillnaderna mellan olika grupper ökar i Sverige. Internationella kunskapsmätningar visar
att barn från socioekonomiskt starka hem fortsatt har goda kunskaper, medan barn från socioekonomiskt svagare hem tappar kunskapsmässigt.

Även i Landskrona bidrar demografin till att förskolor och skolor har olika förutsättningar och behov. Oavsett elevernas olika förutsättningar krävs skickliga lärare och hög kvalitet i undervisningen.

Stök och bråk förekommer i Landskronas skolor, precis som i resten av landet. Det får allvarliga konsekvenser för både elever och lärare när problemen tillåts breda ut sig på bekostnad av trygghet och studiero.

Miljöpartiet vill 2026–2030
  • Förbättra det systematiska kvalitetsarbetet inom skolan så att måluppfyllelsen ökar.
  • Verka för att hög närvaro ska vara normen inom alla skolformer.
  • Prioritera språk-, läs- och skrivutveckling samt matematiska kunskaper. Det kräver också
    att lärarnas språkliga medvetenhet och kompetens stärks.
  • Ge litteraturen en central roll i skolgången och låta alla elever läsa skönlitterära böcker
    varje dag i skolan.
  • Kraftigt begränsa användningen av digitala läromedel till förmån för böcker, penna och papper. Digitala verktyg ska användas när de tillför ett tydligt pedagogiskt värde.
  • Säkerställa alla elevers rätt till studiero. Det ska finnas en eller två extra vuxna i varje klassrum som bidrar till lugn, ordning och trygghet, så att läraren kan koncentrera sig på undervisningen.
  • Erbjuda alla lärare kontinuerlig utbildning och träning i konflikthantering, anpassad efter deras roller och behov.
  • Minska dokumentationskraven och den administrativa belastningen på lärarna.
  • Ge skolor i utsatta områden extra resurser så att alla elever får möjlighet att klara skolan.
  • Säkerställa att alla elever får fysisk aktivitet varje dag under skoldagen.
  • Avsätta de resurser som krävs för att alla elever ska kunna duscha och byta om avskilt, i fräscha utrymmen utan insyn.
  • Satsa mer på elevhälsan.