Miljöpartiet vill se koldioxidbudget för Lunds kommun

Miljöpartiet vill se koldioxidbudget för Lunds kommun

Miljöpartiet föreslår att det införs en koldioxidbudget för Lunds kommun. FN:s vetenskapliga klimatpanel IPCC har uppskattat att jordens befolkning från 2012 kan släppa ut ytterligare högst 500 miljarder ton koldioxid under detta århundrade om Parisavtalets mål om att den globala temperaturökningen ska hållas långt under 2,0 grader och vi ska jobba för att den ska stanna vid 1,5 grader.
Denna gräns för totala koldioxidutsläpp kan brytas ner till såväl nationell som lokal nivå. För Sveriges del betyder Parisavtalets åtagande om högst två graders temperaturhöjning en återstående koldioxidbudget på 300- 600 miljoner ton koldioxid. Genom att på detta sätt göra en koldioxidbudget blir det tydligt vilken budgetram för utsläpp varje land eller kommun har och man kan planera för hur man vill att utsläppsminskningarna ska ske för att budgeten ska räcka till. 

– Det är viktigt att inse att vi är på väg mot en planetär gräns bortom vilken klimatförändringarna blir självgenererande. Då går vi mot en hetare planet där många platser blir obeboeliga. Det går fortfarande att ändra riktning, men då måste vi börja minska våra klimatutsläpp nu! säger Emma Berginger (MP), kommunalråd med ansvar för miljö, klimat och trafik.

Genom att koppla koldioxidbudgeten till kommunens ekonomiska verksamhetsplan (EVP) och ta fram åtgärder för en budgetföljsamhet kan konkreta resultat uppnås. 

– En koldioxidbudget som anger hur stora de maximala koldioxidutsläppen per år kan vara kan bli ett kraftfullt verktyg för att minska klimatpåverkan i Lunds kommun, säger Ulf Nymark (MP), ordförande i kommunstyrelsens miljö- och hälsoutskott. Etappmålet 2030 med 80 procents minskning av växthusgasutsläppen innebär att de måste reduceras till cirka en tredjedel av utsläppen år 2015.

Lunds kommun har i bred politisk enighet satt som mål att utsläppen av klimatgaser år 2050 ska vara nära noll. Vägen till nollutsläpp går via etappmål: år 2020 ska utsläppen ha reducerats med 50 procent jämfört med basåret 1990 och år 2030 ska utsläppen ha reducerats med 80 procent jämfört med basåret. Kommer kommunen att klara 2020 års etappmål? Enligt miljöredovisningen för år 2017 ligger det inom räckhåll – men det är ”tydligt att ett mer effektivt arbete för att minska utsläppen … är viktigt om målet ska nås”.

 

 

Relaterade nyheter

Lund, 25 februari 2025

DEBATT: Låsta skolor stoppar inte våld – men förebyggande insatser kan!

Lund, 17 november 2024

Inför miljözon klass 3

Lund, 23 oktober 2024

En budget för klimatet!

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter