Debattartikel 2026-07-13: Gör det lätt att göra rätt – inför TiksPac i Norberg

Gör det lätt att göra rätt – inför TiksPac i Norberg

Varje år återkommer samma diskussion i Norberg. Hundbajs på gångvägar och frustration över nedskräpningen i vår närmiljö, det är en fråga som engagerar oss norbergare.
Ändå saknar Norberg i dagsläget helt de lösningar som skulle kunna lösa problemet. För att ändra på detta har Miljöpartiet nu lämnat in ett förslag till kommunen om att införa konceptet TiksPac. TiksPac innebär att kommunen sätter upp miljöstationer med gratis, helt biologiskt nedbrytbara hundbajspåsar längs våra populäraste promenadstråk och motionsspår. Det geniala med systemet är att det finansieras av det lokala näringslivet som går in och sponsrar stationerna. Det ger oss ett renare Norberg utan att det belastar kommunens eller skattebetalarnas ekonomi.
Att denna fråga ständigt lyfts visar att dagens lösningar inte räcker till. Vi måste göra det enkelt att göra rätt, och genom att erbjuda plastfria alternativ skyddar vi dessutom vår natur.
Miljöpartiets förslag ligger nu hos kommunen,  vi hoppas att övriga lokala politiker tar chansen att förvandla en återkommande irritation till en ren och grön succé för Norberg.

Moa Ashbourne Widberg,  Miljöpartiet Norberg

Relaterade nyheter

Norberg, 15 juli 2026

Framtidens energi kan börja i Norbergs gruvor

Norberg, 21 april 2026

Klimatpromenader

Norberg, 15 april 2026

WOW! Miljöpartiet är tillbaka i Norberg

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter