Johan Sundqvist

Ledamot i Härnösands styrelse. Majoritetsföreträdare i Kommunstyrelsen och ordförande i Kulturutskottet. Ledamot i Biofuel Regions styrelse.

Johan Sundqvist

Mer om Johan Sundqvist

Johan Sundqvist om politik

CV

Erfarenhet

Majoritetsföreträdare

Härnösands kommun
Anställningsdatum dec 2018–nu
Anställningsperiod 2 år 6 månader

Projektledning
Företagsnamn
Absolicon Solar Collector AB Deltid
Anställningsdatum mars 2019–sep 2020
Anställningsperiod 1 år 7 månader

General Manager
Företagsnamn
Irente Biodiversity Reserve
Anställningsdatum jan 2018–aug 2018
Anställningsperiod 8 månader
Plats Lushoto, Tanzania

Regional Representative - East Africa
Företagsnamn
IOGT-NTO
Anställningsdatummaj 2014–dec 2017
Anställningsperiod 3 år 8 månader
Plats Dar es Salaam, Tanzania
 

Founder and CEO
Företagsnamn
Bandalore
Anställningsdatum 2011–dec 2016
Anställningsperiod 5 år

Utbildning

Stockholms universitet
ExamenMaster of Science (M.Sc.)
Ämnesområde Ecosystems, Globalization and Governance
Examensdatum eller förväntad examen 2009–2011

Göteborgs universitet
Examen Bachelor's degree
Ämnesområde Historia

Examensdatum eller förväntad examen 2006–2009