Centralisering löser inte välfärdsproblemen

Centralisering löser inte välfärdsproblemen

Lea Strandberg, Miljöpartiets kommunalråd i Örebro kommun, svarar på en debattartikel av Jessica Ekerbring (S) om Ölmbrogården. Olika partier prioriterar på olika sätt och Miljöpartiet prioriterar att skapa en stark välfärd som är jämlik och jämställd och det innefattar att det ska finnas vård- och omsorgsboenden runt om i hela kommunen, inte bara i centrala delar av Örebro stad.

Miljöpartiet ser att både de nutida och framtida boenden, och personalen, kommer att vilja ha valmöjligheter för sitt boende och för sitt arbete. Vår prioritering är därför att boenden runt om i hela kommunen ska få finnas kvar. Vi prioriterar att inte centralisera som en budgetåtgärd. Vi menar att olika typer av storlekar på boenden och boenden på olika ställen i kommunen är en viktig del i friheten och jämlikheten för våra invånare, boende som personal.

Vi ställer därför frågan igen: Hur skapar detta beslut en ökad möjlighet och förutsättningar att bo på landet, med bra servicenivå för de äldre?

Läs hela svaret i Nerikes Allehanda här, länk [för prenumeranter]: https://www.na.se/2023-04-26/mp-centralisering-loser-inte-valfardsproblemen

Relaterade nyheter

Örebro, 24 juni 2026

Open art, Miljöpartiet varnar för politiker som värderar eller påverkar vilka konstverk som ska visas.

Örebro, 9 juni 2026

Bygg en grönare stad

Örebro, 28 maj 2026

Strandberg och Hansén (MP): Ge lärarna mer tid för sitt kärnuppdrag!

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter