Den regionala tågtrafiken ska utvecklas 

Den regionala tågtrafiken ska utvecklas

Hur ser Miljöpartiet på möjligheter att utveckla Sörmlands tågtrafik?

Satsningen på Mälartåg och den nya tågdepån i Eskilstuna har varit framgångsrik. Sörmland ligger perfekt till mellan flera stora städer, och möjligheten att pendla är avgörande för länet.

Vi ser stora möjligheter att bygga ut tågtrafiken ytterligare. TGOJ-banan mellan Eskilstuna och Oxelösund (via Flen och Nyköping) är färdigrustad runt år 2030. Inför detta vill vi utreda möjligheterna till tågtrafik som ska ha uppehåll även på mindre orter som Stigtomta, Vrena, Bettna, Mellösa och Hållsta. Det binder ihop länets två största städer på ett bra sätt.

När den nya järnvägen Ostlänken öppnar (efter 2035) blir det mer plats över på de gamla spåren, alltså Nyköpingsbanan, Västra stambanan och Svealandsbanan. Då vill vi se lokaltåg som stannar i mindre orter som till exempel Björnlunda, Enstaberga, Tystberga, Sparreholm, Stjärnhov, Strångsjö, Valla, Sköldinge och Jönåker. Nya upplägg med lokaltåg ger också möjligheten att Nyköpingsbanan, Västra stambanan och Svealandsbanan kan få direkttåg till Södertälje centrum på samma sätt som Gnesta har idag.

Vi vill:

  • Att Region Sörmland ska fortsätta arbetet med att utveckla en ännu bättre regionaltågstrafik på befintliga linjer.
  • Att Region Sörmland utreder möjligheten att införa regionaltågstrafik på TGOJ-banan Eskilstuna-Nyköping-Oxelösund när Trafikverket har moderniserat hela sträckan omkring år 2030.
  • Att pendeltåg med fler tåguppehåll etableras på såväl Svealandsbanan som Västra stambanan och Nyköpingsbanan när kapaciteten medger.

Nyheter på ämnesordet

Västmanland, 12 maj 2026

Pubquiz 20 maj med språkrören

Kronobergs län, 12 maj 2026

Primärvården måste bli bättre på att stödja människors hälsa

Skåne, 11 maj 2026

Gör TBE-vaccinet gratis för barn

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter