Gruppledarens månadsbrev – maj 2014

Gruppledarens månadsbrev – maj 2014

 

Vem ansvarar för den långsamma bostadsutbyggnadstakten?

Jag var på ett frukostseminarium anordnat av landstinget där det diskuterades varför det inte byggs fler bostäder i Stockholmsregionen när behovet är så stort. Ibland låter det som att bristen på planberedskap är problemet. Här i Sollentuna var detaljplanen klar i Silverdal för 800 lägenheter. Men därefter tog det drygt 10 år tills alla lägenheter var byggda. Turebergs Allé är ett annat exempel som visar att planarbetet inte är problemet. Där finns en detaljplan från 2006 för 500 nya lägenheter. Inte en enda lägenhet har ännu uppförts. På seminariet hävdades att en mer relevant orsak som hämmar utbyggnadstakten är människors begränsade tillgång till kapital. Alltså möjligheten att finansiera köp av bostadsrätter, samt möjligheten att betala hyra i hyreslägenheter. Att de flesta flyttar lokalt gör också att ekonomin hos hushållen i närmiljön avgör hur mycket man kan bygga på varje plats. Utbyggnadstiden i Väsjöområdet kommer därmed bli lång, men kan förkortas om kopplingen till Edsberg görs tydlig.

 

Svikna löften om avstyckningar

I Sollentuna är riktvärdet för storleken på tomter 800 kvadratmeter. Detta med undantag av Edsviken och Norrviken som är bostadsområden som präglas av större tomter med större hus. Det skapar en unik miljö som ska värnas. Områdena är upptagna i kommunens kulturmiljöplan och nästan samtliga politiska partier brukar uttala att de vill bevara karaktären på områdena. Dock kommer förfrågningar in om avstyckningar, oftast när fastighetsägaren ska flytta. Efter avstyckning kan ägaren sälja både villan, plus den nybildade tomten. Partiernas värnande om kulturmiljön visar sig då tyvärr vara tomt prat. För några år sedan gav en majoritet tillstånd för avstyckning vid Norrviken station, och här i månaden gav M, S, FP och KD återigen ett uppdrag till tjänstemännen att ändra en detaljplan så avstyckningar blir möjliga. Denna gång på Nyodlingsvägen i Edsviken. Självklart kommer det få spridningseffekter, för hur ska ansvariga politiker motivera varför några grannar får stycka av medan andra inte får? 

 

Sollentuna nerbombat

När jag kom tillbaka till Sollentuna efter helgfirande på Gotland möttes jag av att Moderaterna hade bombat kommunen med valaffischer. 400 stycken. I grunden tycker jag vi får stå ut med den här formen av nedskräpning inför politiska val. Affischerna höjer medvetenheten om att det snart är val och därmed ökar valdeltagandet, vilket gör affischeringen till en demokratifråga. Det som är allvarligt, och som jag reagerade på, var att Moderaterna struntat i att följa reglerna som säger var någonstans partierna får sätta upp affischer. Medvetna om att det finns regler är de, då de varit representerade på de partimöten som hållits inför valrörelsen. I reglerna står även att kommunen tar ner felaktigt uppsatta affischer, och att fakturan skickas till ansvarigt politiskt parti. Återstår att se om den regeln kommer efterlevas.     

 

Vänligen

Peter Godlund, Gruppledare (MP)

Relaterade nyheter

Sollentuna, 7 juli 2018

Gruppledarens månadsbrev – Juni och Juli 2018

Sollentuna, 8 maj 2018

Gruppledarens månadsbrev – Maj 2018

Sollentuna, 11 april 2018

Gruppledarens månadsbrev – April 2018

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter