Nu startar en namninsamling mot bullret i Sollentuna

Stöd vår namninsamling

Trafikverket vill bygga ytterligare två körfält på E4:an för att hantera tillkommande biltrafik. Redan nu är bullernivåerna alltför höga och kommer höjas än mer om inte åtgärder införs. Det leder till sömnstörningar och andra negativa hälsoeffekter samt minskar värdet av bostäder och kvaliteten i utemiljöer. Samtidigt är bullernivån vid järnvägen för hög. Ansvaret för både järnväg och motorväg ligger hos Trafikverket.

Vi vill därför att Sollentuna kommun ska:

  1. Ställa krav på Trafikverket så att buller från trafiken uppfyller gällande lagkrav och riktvärden.
  2. Ställa krav på Trafikverket så att nuvarande bullernivåer vid utomhusvistelse i bullerstörda områden sänks innan fler körfält på E4 kan bli av.
  3. Analysera och redovisa vilka bullerdämpande åtgärder som kommunen kan genomföra, också för att skapa fler tysta grönområden

En stark lokal opinion mot trafikbullret ger ett stöd för kommunen att skärpa till sig i deras dialog med Trafikverket. Kräv att Trafikverket redovisar hur kraven kan uppfyllas även med ytterligare två körfält och den trafikbelastning som då förväntas. Kommunens egna bullerutredningar behöver inkludera tydliga mål om vilka ljudnivåer vi ska komma ner till och hur de ska mätas. Dessa mål behöver inkludera våra parker och grönområden, samt hur fler tysta grönområden kan skapas.

Det finns en rad olika tekniska åtgärder för att minska buller och även goda exempel på åtgärder att titta på.

Bakgrund

Sollentuna är en vacker kommun med många sjöar, stora naturområden och flera naturreservat. Men här finns också en stambana och den kraftigt trafikerade europavägen E4 som går från norr till söder. Även buller från inflygningen till Arlanda belastar den norra delen av kommunen. Därmed utsätts kommunen redan i dag för väldigt mycket buller samt partiklar och andra luftföroreningar. I vissa fall över de nivåer som är nationellt fastlagda.

En mycket utsatt del är sträckan mellan Häggvik och Rotebro, där vill Trafikverket komplettera med ytterligare ett körfält i vardera riktning. De befarar att tillkommande trafik från ”Förbifart Stockholm” när den öppnas vid Häggviksrondellen kommer öka risken för köbildning. Detta förefaller ge tidigare kritik av nya motorvägar rätt; ”byggs fler motorleder så ökar trafiken”. Denna debatt har pågått sedan 60-talet.

De flesta bostäder med bullernivåer som överskrider gällande riktvärden ligger längs järnvägen. De utsätts för helt oacceptabla bullernivåer. Sen finns stora andra områden i Sollentuna som också är störda med ständigt trafikbuller från både tågen och vägtrafiken.

Bullerkartläggning pågår

Bullerkartläggning pågår, men vi vill att kommunen sammanställer nuvarande bullersituation från både E4 och järnväg på ett sådant sätt att bidraget från olika transporter kan särskiljas, dvs tunga respektive lätta transporter på E4, samt tågtrafikens olika bidrag från pendeltåg, fjärrtåg, godståg och Arlandatågen var för sig. Vi måste få mer kunskap om de olika bullerkällorna.

Med detta och med kunskap om de bullerreducerande åtgärder som står till buds bör det gå att ställa krav på Trafikverket vad gäller möjlig ljudreduktion. Hur dess rent tekniskt ska utformas så de också blir uppföljningsbara får kommunens bullerexperter lösa. Kanske behövs mätpunkter i t.ex. Hansta och Vaxmora som referenspunkter för att följa utvecklingen av bakgrundsbullret över tid? Kanske kan en kalibrerad beräkningsmodell användas för att simulera resultat från olika åtgärder?

Men den egna utredningen måste också kunna peka ut vilka bulleråtgärder kommunen själv kan genomföra och fastställa vem som ska ansvara för att de genomförs. Det kommer inte ske utan en opinion som trycker på.

Varför ska kommunen ställa krav på Trafikverket?

Det är Trafikverket som ansvarar för byggande och utformning av vägar och järnvägar och som har en budget för att hantera dessa. De har också kunskap om hur bullret kan minska och vilka åtgärder som är mest kostnadseffektiva. Men oavsett val kommer det kosta pengar. För Trafikverket uppstår enbart en kostnad som man inte vill ta. Men i och med att de vill bygga fler körfält har kommunen den närmaste tiden en möjlighet att påverka så att vi samtidigt får lägre bullernivåer.

Stöd vår namninsamling

Scanna QR-koden här:

Eller följ länken här.

och kraven att Sollentuna kommun ska:

  1. Ställa krav på Trafikverket så att buller från trafiken uppfyller gällande lagkrav och riktvärden.
  2. Ställa krav på Trafikverket så att nuvarande bullernivåer vid utomhusvistelse i bullerstörda områden sänks innan fler körfält på E4 kan bli av.
  3. Analysera och redovisa vilka bullerdämpande åtgärder som kommunen kan genomföra, också för att skapa fler tysta grönområden
Engagera dig

Ju fler underskrifter ju starka opinionstryck får vi i denna viktiga fråga.

Sprid därför gärna länken till insamlingskampanjen på sociala medier.

Vill du själv engagera dig och t.ex. dela flygblad till stöd för denna namninsamling hör av dig till carl.holmberg@mp.se.

Fördjupning om buller

Relaterade nyheter

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter