Vallöfte: MP vill bygga fler kollektivhus

Vallöfte: MP vill bygga fler kollektivhus

Miljöpartiet vill bygga fler kollektivhus i Stockholm. Samtidigt ska det bli lättare att dela på ett hyreskontrakt i stadens befintliga bostäder.

Miljöpartiet i Stockholm vill göra det lättare att bo ihop. Nu vill partiet ta fram ett nytt koncept för kommunala kollektivhus. Förebilden är de så kallade Stockholmshusen, som innebär att staden kan bygga nya hyresrätter både snabbare och billigare.

– Kollektivhus gör att fler kan få möjlighet att bo större, få ett riktigt vardagsrum, ett rymligt kök och social samvaro, till en lägre månadshyra. Det är en konkret reform för ett roligare liv och minskad ofrivillig ensamhet, säger Cindy Falquet Lindh (MP), toppkandidat i kommunvalet.

En undersökning Novus gjort för P4 Stockholm visar att var tionde stockholmare känner sig ensamma mycket eller ganska ofta. Att bo ensam behöver inte betyda att man känner sig ensam, men enligt Folkhälsomyndigheten finns det ett tydligt samband.

Idag finns det möjlighet för unga mellan 18 och 25 år att tillsammans teckna ett korttidsavtal för en hyresrätt i Stockholm, något som kallas för kompiskontrakt. Miljöpartiet vill ta bort både ålders- och tidsbegränsningarna. Syftet är att göra det lättare att få en bostad genom att dela på hyreskostnaden, men också att öka gemenskapen i samhället.

– Behovet av vardaglig gemenskap slutar inte för att man fyller 25. Vi vill förenkla processen genom klara regler för medboende, tydliga avtal och delat ansvar, för att göra det tryggt för både hyresvärd och hyresgäster, säger Cindy Falquet Lindh (MP), toppkandidat i kommunvalet.

Läs mer på DN eller i vårt pressmeddelande.

Relaterade nyheter

Stockholm, 21 september 2026

Vallöfte: Förkorta arbetstiden

Stockholm, 21 september 2026

Vallöfte: Plantera 50 000 träd

Stockholm, 21 september 2026

Vallöfte: Halvera avgiften till Kulturskolan

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter