En träbyggnadsstrategi för Täby kommun

En träbyggnadsstrategi för Täby kommun

Fram till 2050 behöver det byggas internationellt sett lika mycket stad som det hittills byggts i hela världen fram till idag. Utifrån Täbys perspektiv kommer det att byggas mycket i kommunen under de kommande åren. Samtidigt vet vi att byggsektorn idag orsakar lika stora klimatutsläpp som all privatbilism i Sverige. Den övervägande delen av utsläppen sker i byggfasen genom valet av byggmaterial. Cementindustrin är en av världens största källor till koldioxidutsläpp, och byggandet i Täby har därför en mycket stor klimatpåverkan. För att Täby ska kunna växa på ett långsiktigt hållbart sätt krävs nya materialval i byggsektorn.Vi behöver en träbyggnadsstrategi.

Bilder från Folkhem.se

Genom att bygga flerbostadshus av trä istället för betong kan klimatpåverkan minska kraftigt. Anledningen är att det går åt mindre energi att bygga i trä, att träet binder koldioxid under husets livstid, och att ett trähus kan nedmonteras och användas för uppvärmning när det tjänat färdigt. En stor satsning på träbyggande skulle ge stora klimatvinster och stärka kommunens miljöprofil. Flerbostadshus i trä kan också vara tilltalande ur ett arkitektoniskt perspektiv och bidra till nya, spännande inslag i stadsbilden. Det skulle på sikt också kunna innebära ett lyft för skogsindustrin. Ett ökat träbyggande kan alltså på flera sätt öka Täbys attraktionskraft. Ytterligare fördelar att bygga i trä är att det är allergivänligt samt inte minst kortare byggtiden.

 

Nu krävs ett samlat grepp kring frågan, och ett nära samarbete mellan kommunen, näringslivet och forskningen är nödvändig. En strategi för träbyggnad identifierar möjligheter och hinder för en utveckling, och vilka åtgärder som kommer krävas. Genom framtagande av en träbyggnadsstrategi, och ett tydliggörande av de kommunala bolagens ansvar att gå före på området så kan Täby börja växa på ett hållbart sätt.

 

Miljöpartiet föreslår att:

– Kommunen tar fram en träbyggnadsstrategi

– Kommunen tydliggör i upphandlingsunderlag till privata utförare att trä ska prioriteras som byggmaterial i alla sorters fastigheter och anläggningar där det är möjligt.

 

För Miljöpartiet de gröna i Kommunfullmäktige

Eva Pethrus

Relaterade nyheter

Täby, 19 juni 2025

Motion: Inför kommunal hyresgaranti för våldsutsatta kvinnor

Bild på naturBild på natur
Täby, 19 juni 2025

Motion: Stärk djurskyddet och stoppa lidandet för kycklingar

Täby, 1 juni 2025

Stoppa Exploateringen av Nygård!

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter