Krönika Anders Wickström: Bra förutsättningar för ”hundra procent förnybart”

Krönika Anders Wickström: Bra förutsättningar för ”hundra procent förnybart”

Energifrågorna har engagerat mig sedan Folkomröstningen 1980. Frågan om kärnkraft blev ofta ett hett diskussionsämne både under gymnasietidens raster och fester. Då var det mycket en teknisk fråga. ”Sol och Vind” skanderades på gatorna. Motståndarna svarade att vindkraft var ”en fjärt i havet”, inget som kunde ge något vettigt bidrag. Det bidrog till mitt beslut att utbilda mig till ingenjör på KTH, för att bidra till de tekniska lösningarna.

Efter att ha utvecklat vindkraftverk under mer än 20 års tid så var det inte de tekniska eller ekonomiska frågorna som var invändningar mot vindkraft. Andra krafter motverkar omställningen. Det har gått att vinna politiska poäng på att hävda olika typer av problem med vindkraft. Det bidrog till mitt beslut att gå med i Miljöpartiet, för att bidra inom politiken, med erfarenhet och fakta.

All elproduktion innebär någon kostnad i någon ände. Nu är fokus på koldioxidutsläpp från fossila bränslen. Men även vindkraftverk innebär ingrepp i naturen och kan vara störande för vissa. Därför är energieffektivisering och flexibel användning det som påverkar minst. Och inte många vet om hur otroligt duktiga vi har varit på detta område. Under mer än 30 års tid har Sveriges elförbrukning varit i det närmaste konstant, ca 140 TWh per år, trots att vi blivit två miljoner fler medborgare och skaffat oss en mängd nya elprylar. Men framtidens elektrifiering kommer att kräva mer, kanske en fördubbling till år 2045. Merparten (ca 80 TWh) för att göra stål utan koldioxidutsläpp, där vätgas ska ersätta kol. Vätgasen kan och bör tillverkas av vindkraft, lämpligen till havs, med vatten som råvara. Bilar laddas på natten och fartyg körs på e-bränsle. De tekniska detaljerna får vi ta i annat forum.

Men kom ihåg: Förutsättningarna för en omställning till ”hundra procent förnybart” har aldrig varit bättre än nu, förutsatt att politiken inte lägger sig i och subventionerar kärnkraft. Vindkraftverk till havs kan med råge klara omställningen, utan statsstöd. Här får inte politiken bromsa!

 

Relaterade nyheter

Karlstad, 24 mars 2025

SÖKES: POLITISK SEKRETERARE – MILJÖPARTIET KARLSTAD

Karlstad, 22 november 2024

Miljöpartiet om angiverilagen

Karlstad, 10 oktober 2024

Miljöpartiet om 12,4 miljarder till skolan

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter