Ohållbart byggande på Lidingö
Sjukhuset i Högsätra ska rivas och ett nytt ”Hälsans hus” samt ett hundratal bostäder ska byggas enligt förslag från Lidingös moderatledda majoritet. Miljöpartiet är kritiska mot förslaget.
– Projektets ursprungliga 700 bostäder har bantats till 160. Det ekonomiska överskottet är litet eller inget och det saknas helt program och kriterier för hållbarhet i markanvisningen, säger Patrik Sandström, Miljöpartiets oppositionsråd i en kommentar i Mitt i.
Miljöpartiet menar att detta inte är rätt väg att gå. Det är ett ohållbart förslag i flera bemärkelser. Vi vill att fler bostäder byggs på Lidingö för att råda bot på bostadsbristen och att allt byggande sker med höga miljö- och klimatkrav. Vi har därför lagt yrkanden till staden om att arbeta om förslaget utifrån dessa aspekter.
Läs reportaget här.