JĂ€rntorget – Ărebros stora sorgetorg
PÄ senaste kommunfullmÀktige debatterades de olika partiernas budgetförslag och det Àr tydligt att det finns skillnader. I vÄr budget ger vi förslag pÄ hur vi ska kunna verka för ett hÄllbart samhÀlle. Ur ett stadsplanerings perspektiv betyder det att vi vill att stadsplaneringen ska möjliggöra för rörelse, kultur och idrott, att det ska finnas plats för kreativitet och att kulturlivet ska vara fritt och tillgÀngligt. Att mÀnniskor ska inkluderas i utvecklingen av staden och att barn och unga ska ha möjlighet till en meningsfull fritid.
NÀr en översÀtter det till konkret politik och skillnader i budgetförslagen sÄ betyder det t.ex att ett parti vill ha bilparkering pÄ JÀrntorget medan vi vill ha en öppen och inkluderande yta dÀr alla örebroare kan vara.
MĂ„nga partier och personer vill sĂ€tta sin prĂ€gel pĂ„ JĂ€rntorget och syftet med att förĂ€ndra torget har framförts och Ă€r vĂ€l. För det Ă€r verkligen ett sorgebarn. Det Ă€r ett av Ărebros mest centrala torg, mitt emot finrummet slottet och ett stenkast frĂ„n SvartĂ„ns finaste uteplats och stadens teater. Trots det sĂ„ Ă€r torget en död yta. Ideerna till förĂ€ndring har som sagt varit mĂ„nga, inglasade uteserveringar och bilparkeringar har föreslagits om vart annat.
VÄrt förslag för JÀrntorgets utveckling handlar om att lÀgga grunden för ett folkets torg. Ett torg för alla, inte bara för de som kan betala för att fÄ vara pÄ ytan. Torget ska vara en del av staden, en del av det nya livet som vÀxer fram pÄ norrsidan, en del av örebroarnas dagliga liv.
I kommande arbete med att se över JĂ€rntorgets framtid vill vi sĂ€kerstĂ€lla att alla örebroarna kan ta del av torget, vi ser att norrcity behöver en större lekplats och det Ă€r ett ypperligt lĂ€ge att placera den vid JĂ€rntorget. Barnen och familjerna mĂ„ste kunna fĂ„ finnas och leva Ă€ven i city. Just nu passar Ărebro centrum in pĂ„ âPrussiluskansâ citat: âBarn ska synas men inte hörasâ och det vill vi Ă€ndra pĂ„. Barn ska bĂ„de fĂ„ synas och höras.
En annan viktig del i utvecklandet av JÀrntorget Àr att vi plockar upp de kulturella uttryck som finns i dag och historien som platsen anspelar pÄ, det Àr sÄ vi kan skapa ett omrÄde som blir tryggt och dÀr mÀnniskor kÀnner en tillhörighet och dÀr ytan Àr öppen och inkluderande.
Lea Strandberg (MP).Publicerad i Nerikes Allehanda 20250628