Miljöpartiet kommenterar att Lena Baastad (S) lämnar politiken
I ett pressmeddelande kommenterar kommunalråden Sara Richert och Niclas Persson beskedet att kommunstyrelsens ordförande Lena Baastad (S) lämnar politiken.
8 december 2015
PRESSMEDDELANDE: Miljöpartiet kommenterar att Lena Baastad (S) lämnar politiken
Kommunstyrelsens ordförande Lena Baastad (S) har idag meddelat att hon lämnar politiken. Detta besked kommenterar Miljöpartiets kommunalråd.
– Lena Baastad har lett Örebro kommun i en historisk tid av utveckling och jag vill tacka henne för en bra dialog, hennes positiva inställning till samarbete mellan politiska partier har påverkat kommunens utveckling på ett bra sätt, kommenterar Sara Richert (MP), kommunalråd.
– Det är synd att Lena Baastad slutar i politiken, kommenterar Niclas Persson (MP), kommunalråd. Jag ser fram emot att samtalsklimatet i Örebropolitiken fortsätter att utvecklas i samma konstruktiva anda av en ny ordförande. För oss miljöpartister känns det viktigt med ett positivt politiskt samtal för hållbar utveckling.
Kontakt:
Sara Richert, kommunalråd
0765-516 840
sara.richert@mp.se
Niclas Persson, kommunalråd
0765-516 845
niclas.persson@mp.se