Miljöpartiets vision för tryggheten – fler vuxna runt barn och ungdomar

Miljöpartiets vision för tryggheten – fler vuxna runt barn och ungdomar

Tryggheten är en av de stora valfrågorna 2022 och Miljöpartiets toppkandidat Lea Strandberg intervjuas av P4 Örebro. När Miljöpartiet i Örebro går till val i trygghetsfrågan så är det många fler vuxna runt barnen som växer upp och närpoliser som känner de boende i sitt område.

Lea Strandberg berättar att trygghetsarbetet ”ska börja med att stärka familjen redan från BVC, att socialtjänsten har folk i skolan, myndigheter som har kontakt med varandra, och att komma in med insatser i tid när barn börjar falla ur ramen.
”Barn som inte har trygga vuxna runt sig blir hänvisade till gängen”, säger Lea Strandberg (MP), toppnamnet i valet i Örebro kommun.”

Lyssna på eller läs om inslaget i Sveriges radio P4 Örebro här, länk: https://sverigesradio.se/artikel/miljopartiets-vision-for-tryggheten-fler-vuxna-runt-barn-och-ungdomar

Relaterade nyheter

Örebro, 19 januari 2026

Gör om och gör rätt

Örebro, 7 januari 2026

Konkurrensutsättning av offentlig sektor är inte lösningen.

Örebro, 7 december 2025

Alla utsläpp måste räknas

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter