Pressmeddelande: Börja testa trygghetslarmen nu!

Pressmeddelande: Börja testa trygghetslarmen nu!

I Örebro kommun har vi cirka 3400 så kallade trygghetslarm utplacerade hos äldre just för trygghetens skull. För att en äldre person som fortfarande vill bo kvar hemma är det nödvändigt att kunna känna sig säker på att larmet fungerar. Som organisationen ser ut nu kan den enskilda testa sitt larm hur ofta som helst. Men det finns många av våra äldre som kanske inte tänker på att testa sitt egna larm.
Det finns ofta två sätt att larma på, ett fast larm på väggen och ett mobilt larm som bärs runt halsen eller på armen som en klocka. Det är av stor vikt att testa båda enheterna kontinuerligt. Även om de, som idag, testas automatiskt varje dag borde båda larmen testas manuellt exempelvis varannan vecka. Det borde inte vara några som helst problem att få in den rutinen i organisationen redan imorgon. Det borde heller inte föra med sig någon kostnad.

– En väldigt enkel åtgärd för våra äldre som har trygghetslarm är att vår hemvårdspersonal testar larmet varannan vecka. Detta är en väldigt enkel åtgärd, som inte för med sig någon större kostnad, så våra äldre känner sig trygga, säger Ia Malmqvist (MP), andre vice ordförande i Vård- och omsorgsnämnd väster.  

Under 2014 sker ett skifte från analoga larm till digitala. I övergången kan detta ställa till problem och då är det ännu viktigare att larmen testas kontinuerligt och att rutinen sätts redan innan skiftet sker.

– På det senaste nämndmötet med vård och omsorg väster förra veckan tog jag upp denna fråga. Svaret jag fick då var att nya rutiner kommer i mars i och med den nya larmorganisationen. För våra äldres säkerhet och trygghet tycker jag inte man kan vänta till dess. Larmen måste börja testas omgående.

Ia Malmqvist (MP)
Andre vice ordförande Vård- och omsorgsnämnd väster
076-551 21 50

Relaterade nyheter

Örebro, 24 april 2025

Debatt: Ge företagen möjlighet till järnvägsanslutning

Örebro, 8 april 2025

Debatt: Vi vill att insatser sätts in för att bemöta eleven där eleven befinner sig.

Örebro, 5 april 2025

Debatt: Förhindra att Hjälmarens viktiga ekosystem försvinner

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter