PRESSMEDDELANDE: Miljöpartiet gratulerar Kenneth Nilsson (S)
I ett pressmeddelande uppmärksammar Miljöpartiets kommunalråd och gruppledare Sara Richert att Kenneth Nilsson (S) föreslås bli ny ordförande i kommunstyrelsen i Örebro kommun.
19 januari 2016
PRESSMEDDELANDE: Miljöpartiet gratulerar Kenneth Nilsson (S)
Miljöpartiet har tagit del av informationen att Kenneth Nilsson (S), idag ordförande i programnämnd Barn- och utbildning, är föreslagen att bli ny ordförande i Kommunstyrelsen.
– Vi gratulerar Kenneth Nilsson till att ha blivit föreslagen till denna viktiga roll för Örebro. Han är en prestigelös och konstruktiv politiker. Särskilt glädjande är det också att han sedan tidigare visat sig vara engagerad i och intresserad av miljö- och klimatfrågor vilket är avgörande för Örebros utveckling, säger Sara Richert kommunalråd och gruppledare.
Miljöpartiet hoppas att den nya ordföranden för kommunstyrelsen kommer fortsätta driva ett arbete för ett bra samtalsklimat mellan den styrande minoriteten och oppositionen.
– Miljöpartiet är beredda att fortsätta vara ett parti som ser att samverkan för Örebros bästa är en bra väg framåt. Vi ser därför med tillförsikt framemot att tillsammans med Kenneth Nilsson som Kommunstyrelsens ordförande fortsätta arbetet för ett bättre Örebro för alla, säger Sara Richert kommunalråd och gruppledare.
Kontakt:
Sara Richert, kommunalråd och gruppledare
0765-516 840
sara.richert@mp.se