Karlskronaviksplanen antagen av fullmäktige

Karlskronaviksplanen antagen av fullmäktige

Äntligen! Så var det många som uttryckte sig på gårdagens kommunfullmäktigemöte. Efter många års förhandlande och hot om expropriation var allt på plats, nästan. Naturskyddsföreningen och Friluftsfrämjandet har överklagat Länsstyrelsens beslut att upphäva strandskyddet.
Bakom överklagan ligger farhågor om privatisering av badstranden och störningar av fågellivet pga av en båtbrygga. Tyvärr så kunde inte någon med säkerhet uttala sig om vilken risk för inhängnad som badet löper, allemansrätten omfattar ju i princip all mark som inte är tomtmark. Nu stödde även Miljöpartiet antagandet av planen, där avvägningen mellan naturintressena och den mer snävt mänskligt motiverade hänsynen är rimlig.

Men Miljöpartiet vore inte ett miljöparti om man inte värnade om naturhänsynen. Därför krävde Mats Nittve att kommunen ska verka för en hastighetsbegränsning på 7 knop i hela Uttran, likaså ett förbud mot vattenskotrar.

Relaterade nyheter

Salem, 12 juni 2020

Fossilfritt Sverige

Salem, 19 maj 2018

MP-motion om klimatplan återremitterad av kommunfullmäktige

Salem, 21 mars 2018

Konstruktiva lösningar i Fågelsången

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter