”Vi är emot att beslut över den skånska sjukvården flyttas till Stockholm”

Kristdemokraterna försöker flytta fokus i debatten

Att förstatliga sjukvården löser inte de problem vi har i Skåne. Det skriver vår gruppledare i Region Skåne Mätta Ivarsson och vår ledamot i Helsingborgs sjukhusstyrelse Lena Östholm Munkberg i en debattartikel i Sydsvenskan och Helsingborgs Dagblad idag.

För två veckor sedan kom Region Skånes revisorer med sylvass kritik mot Helsingborgs sjukhusstyrelse, där Kristdemokraterna har ordförandeskapet. Kristdemokraterna, Moderaterna och Liberalerna har med hjälp av Sverigedemokraterna drivit igenom besparingar som går tvärt emot vårdgarantin. Enligt revisionen har sjukhuset brutit mot lagen.

Men istället för att ta ansvar för de beslut som den borgerliga majoriteten i sjukhusstyrelsen fattat försöker Kristdemokraterna nu flytta fokus i debatten. I en debattartikel förra veckan skyllde KD de långa vårdköerna på tidigare regeringar. I en slags logisk kullerbytta kräver KD därför att Region Skåne läggs ner och sjukvården förstatligas.

Men att flytta makten över den skånska sjukvården till Stockholm kommer inte lösa de problem KD varit med och orsakat.

”Vi förstår att Kristdemokraterna vill flytta fokus i debatten. Ansvaret för det som hänt i Helsingborg och för de långa vårdköerna och miljardunderskotten vilar blytungt på just Kristdemokraterna”, skriver Mätta Ivarsson och Lena Östholm Munkberg i Sydsvenskan och Helsingborgs Dagblad idag.

Läs hela debattartikeln via den här länken.

Relaterade nyheter

Skåne, 9 januari 2026

Debattartikel: Region Skånes viktigaste resurs är medarbetarna

Skåne, 7 januari 2026

Ras i antalet unga som går till tandläkaren – MP riktar hård kritik mot regeringen

Skåne, 31 december 2025

Fiasko för Region Skånes HPV-satsning, MP föreslår åtgärder

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter