Intresseanmälan till arbete som politisk sekreterare

Intresseanmälan till arbete som politisk sekreterare

Miljöpartiet de gröna i Region Skåne söker politiska sekreterare för de kommande fyra åren, fr.o.m. 1/1 2015 t.o.m. 31/12 2018.
Vid tillfället för denna intresseanmälan/ ansökan så är det ännu inte klart vilket antal tjänster som finns att söka. Under den nuvarande mandatperioden har Miljöpartiet i Region Skåne till sitt förfogande politiska sekreterar-resurser motsvarande 2,4 heltidstjänster, som varit delad på tre tjänster på 80 %. Det är en fördel om sökande redovisar sina önskemål i frågan om tjänstgöringsgrad.

Region Skåne är formellt arbetsgivare och har arbetsgivaransvaret, men tillsättning sker av kommande regionfullmäktigegruppen i samråd med styrelsen för Miljöpartiet de gröna i Skåne. Tillsättning av tjänsterna beslutas vid regionfullmäktigegruppens möte så snart som är möjligt efter att slutlig sammanställning Dessförinnan har intervjuer gjorts med ett urval av de sökande.

Arbetsrum finns i Kristianstad, men det kommer finnas möjlighet att arbeta på andra orter i Skåne och i hemmet. Det förväntas att man är Kristianstad 1–2 dagar i veckan, speciellt den dag i veckan som regionledningen sammanträder som i nuläget är tisdagen.

Arbetsuppgifterna omfattar i huvudsak:
– följa verksamheten i hela regionen
– vara gruppledaren och regionfullmäktigegruppens ledamöter behjälplig
– förbereda möten med regionarbetsgruppen inför regionstyrelsen och regionfullmäktige
– förberedelser med enskilda MP-förtroendevalda i andra nämnder, styrelser och beredningar
– skriva reservationer/protokollsanteckningar m.m åt regionfullmäktigegruppen och partiets övriga förtroendevalda
– administrera ersättningar och arvoden gentemot Region Skånes kansli
– lämna förslag till remissvar
– verkställa beslut av praktisk natur
– ta fram PM och rapporter som på regionala politiska område med syfte att utveckla politiken under mandaperioden och medverka till gröna framgångar.
– medverka i den stab av politiska sekreterare som finns i majoritet eller minoriteten som Miljöpartiet är del av
– medverka till att skapa en bild av Miljöpartiet i Skåne som ett modernt parti
– medverka till goda kontakter med media i Skåne, genom exempelvis pressmeddelande och presseminarier. Inom ramen för en eller flera av tjänsterna som är aktuella, kommer någon av de som anställs ha en särskilt ansvar för mediala kontakter under mandatperioden
– utveckla arbetet kring sociala medier och fullmäktigegruppen
– hålla kontakterna med rikslandstingsgruppen och främja samarbetet med andra landstings MP-grupper
– informera utåt och inåt samt upprätthålla goda kontakt med Miljöpartiets kommunavdelningar i Skåne. Det är väsentligt att hålla kontakt med partiet på riksnivå.
-hålla kontakten med MP Skånes partiorganisation

Medlemskap i Miljöpartiet är enligt Miljöpartiet de gröna i Skåne ett krav för anställning. Bekräftelse att ansökan inkommit kommer att ske via e-post eller brev. Lön sätts efter de regler som finns inom Region Skåne samt efter samtal mellan gruppledare och arbetstagare.

Bifoga gärna personligt brev med uppgifter om utbildning och arbetslivserfarenhet.

Sista ansökningsdatum 30 september 2014. Ansökan skickas till anders.akesson@mp.se

Vid frågor om tjänsten – kontakta nuvarande gruppledare Anders Åkesson, 0705-173286, e-post anders.akesson@mp.se

Relaterade nyheter

Skåne, 22 oktober 2025

Miljöpartiet släpper sitt budgetförslag för 2026

Skåne, 18 oktober 2025

Rädda ungdomsmottagningen i Vellinge

Skåne, 17 oktober 2025

Tidögänget håller ju Västkustbanans öde i sina egna händer

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter