Per Bolund besöker småföretagare i Upplands-Bro
Under fredagen besökte Miljöpartiets riksdagsledamot och ekonomisk-politiske talesperson Per Bolund Upplands-Bro. Två studiebesök avverkades under dagen, först på EviHeat i Kungsängen och sedan hos Repus i Bro. Dagen avslutades med med lunch och rundabordssamtal hos Repus i Bro.

Miljöpartiet har nu presenterat vårens skuggbudget. Våra främsta prioriteringar är klimatansvar, bättre skola och fler nya jobb.
Många av de nya jobb som växer fram i Sverige gör det hos små och medelstora företag. Då behövs en politik för att dessa företagare ska våga satsa på att anställa och utveckla sina verksamheter.
Den 9/5 -2014 bjöd Miljöpartiet i Upplands-Bro tillsammans med Per Bolund – ekonomiskpolitisk talesperson och riksdagsledamot för Miljöpartiet in till samtal om jobb och arbetsmarknad. Företagarna, Nyföretagarcentrum, kommunen och de två lokala företagen EVI HEAT i Brunna och REPUS AB i Bro bjöds in som samtalspartners.
Företagen visade upp och berättade om sina verksamheter (solvärmepumpar och ventilationslösningar). Därefter följde en diskussion om jobb-, företagande- och arbetsmarknadsvillkor generellt. För att stimulera nya jobb vill Miljöpartiet minska regelkrånglet, slopa sjuklöneansvaret för företag med upp till 10 anställda, locka den yngre generationen genom Ung Företagsamhet och andra satsningar och erbjuda rimliga finansieringslösningar vid nystartande av företag.
Om förutsättningarna för att driva företag blir bättre kan fler se företagande som en möjlig karriärväg. Per Bolund efterlyser bredare politiska överenskommelser och ett samarbete över blockgränserna för att snabba på arbetet med dessa frågor.
I Miljöpartiets skuggbudget finns också en politik för de offentliga jobben. Upprustning av järnvägen och miljonprogrammen samt fler händer i vården och skolan skapar många jobb. Vi granskar också alla våra förslag utifrån hur de påverkar kvinnor respektive män som grupp. Skillnaden i nettoinkomst mellan kvinnor och män har ökat kraftigt sedan Fredrik Reinfeldt (M) blev statsminister.
Därför går 65 procent av Miljöpartiets ekonomiska reformer till kvinnor. Siffran är framräknad av Riksdagens utredningstjänst och redovisar den genomsnittliga andelen av total förändring i nettoinkomst, fördelat på män och kvinnor år 2014.
Utöver att vi tacklar den ekonomiska ojämställdheten direkt så innehåller även vår budget flera förslag som främst gynnar kvinnor.
I skolan, vården och omsorgen jobbar betydligt fler kvinnor än män. Genom att ge mer resurser till välfärden gynnar Miljöpartiet både arbetsvillkoren och kvaliteten i dessa verksamheter. På arbetsmarknaden vill Miljöpartiet bland annat införa rätt till heltid och deltid, minska löneskillnaderna mellan kvinnor och män, samt införa ett golv i sjukförsäkringen. Effekten av ett sådant golv tillfaller till cirka 70 procent kvinnor, sett till den totala nettoinkomstökningen.
Per Bolund (MP), ekonomiskpolitisk talesperson
Sara Ridderstedt, ordförande Miljöpartiet Upplands-Bro
Anna Norberg, gruppledare Miljöpartiet Upplands-Bro
Läs gärna om dagen i lokaltidningen UBRO.se!