Våra budgetyrkanden i sin helhet avseende 2014

Våra budgetyrkanden i sin helhet avseende 2014

Vi yrkar att de medel som förväntas återbetalas från AFA används till att inrätta en Social Investeringsfond, att det ges möjlighet till ökat stöd till våra unga och äldre, samt att miljöprojekten i kommunen ges en chans till bra genomförande.
Miljöpartiet de Gröna yrkar följande avseende Vellinge kommuns budget 2014

 26-07-2013 – Yrkanden beträffande Budgetramar/Planeringsunderlag budget 2014.

 

Sammanfattning:

 

Vi yrkar att de medel som förväntas återbetalas från AFA används till att inrätta en Social Investeringsfond, att det ges möjlighet till ökat stöd till våra unga och äldre, samt att miljöprojekten i kommunen ges en chans till bra genomförande.

Vi yrkar en skattehöjning om 20 öre (där 10 öre, dvs 7,5 Mkr öronmärks för satsningarna avseende barn och unga och där det ges utrymme att tillmötesgå delar av de behov som framkommit avseende Omsorgsnämndens områden). Därutöver menar vi att den politiska verksamheten skall hållas på en lägre nivå än i föreslagen budget (-2,5 Mkr).

 

Alla yrkanden vi har, är finansierade, budgeten är i balans.

 

Vi yrkar att det inrättas en Social investeringsfond, med de medel som beräknas återbetalas från AFA (beräknat till 15-16 Mkr).  Fondens medel kan disponeras av alla kommunala verksamheter, i syfte att användas för investeringar i förebyggande arbete, som kommer Vellinges barn och unga till nytta. Vi har därför även lämnat in en motion med förslag till denna Sociala investeringsfond.

 

Yrkandet är lagt som ett separat yrkande då dessa medel inte utgör en del av den aktuella budgeten.

 

Våra yrkanden gör att det ges möjlighet till fler vuxna inom barnomsorg och skola, att fler barn har möjlighet att vara på fritidshem, att det skall ges ökad tillgänglighet till skolhälsovården, att fler unga skall ha möjlighet till feriejobb.

 

Vi ser att kostnaderna för vår äldreomsorg, och områden relaterade till detta,  beräknas att öka. Därutöver den påverkan av de nya föreskrifter som Socialstyrelsen meddelat, avseende vilken omsorg människor med demens skall få, denna förändring träder i kraft redan den 1/1 2014. Här kan vi i dagsläget inte precisera vad den ökade kostnaden för de nya föreskrifterna kommer att innebära, men yrkar att Omsorgsnämnden tillförs ytterligare resurser och i vårt förslag finns utrymme för ca 7 Mkr.

 

  

Därutöver yrkar vi att de miljöprojekt som pågår skall kunna genomföras som planerat, samt att tjänsten som Miljöcontroller finns inlagd i budgeten. Vi yrkar också en ökad satsning på Naturturism.

 

De 20 öre vi yrkar i höjd skatt kommer att ge möjligheter till stöd och utveckling för våra unga och äldre, som vi menar är viktigt och värdefullt. Vi är övertygade om att Vellinges medborgare har viljan att ge detta stöd.

 

Budget 2014, områden som Miljöpartiet yrkar skall förstärkas:

Totalt tillförs verksamheterna ökade resurser om 17,5 Mkr genom en skattehöjning om 20 öre (ger 15 Mkr) och en överföring från den politiska verksamheten om 2,5 Mkr. Vi preciserar nedan vilka åtgärder vi yrkar skall prioriteras.

 

Yrkande avseende 7,5 Mkr av skattehöjnings medlen:

Barnomsorg/förskola/skola/unga:

Vi vill göra det möjligt med fler vuxna inom barnomsorgen och skolan. Det måste finnas tid och möjligheter till att fokusera på kärnområdet, våra barn. Det måste bli enklare att komma i kontakt med skolhälsovården. Som verksam inom området måste man känna vilket viktigt jobb man utför, vilken viktig och uppskattad kapacitet man är. Nedan är de områden Miljöpartiet yrkar skall bli beaktade. Slutlig fördelning av de 7,5 Mkr mellan de olika områdena ligger inom Utbildningsnämndens ansvar.

 

  1. Stärka förskoleverksamheten : Resurser till förstärkning generellt inom förskolan. Fastslå en personaltäthet inom barnomsorgen, som är baserad på ren barntid.  

 

  1. Stärka skolverksamheten: Lärarna måste kunna fokusera på att vara lärare. Öka antalet vuxna i kontakt med barnen under skoltid. Här kan även seniorpoolen vara en värdefull resurs, genom att man kan vara tillgänglig på raster, luncha tillsammans med barnen, vara klasskontakt, följa med barnen till och från skolan etc.

 

  1. Fritidshem: Resurser till generell förstärkning samt möjlighet för alla barn, att vistas minimum 10 timmar per vecka på fritids.

 

  1. Skolhälsovården: Ökade resurser för ökad tillgänglighet och preventivt arbete inom skolhälsovården.

 

  1. Kostnadsfri förskola och grundskola. Skolan skall kunna garantera att alla avgifter vid utflykter och andra aktiviteter är finansierade.  

 

  1. Feriejobbplatser: Visionen menar vi skall vara att alla ungdomar mellan 15-17 år, som så önskar, skall få möjlighet till feriejobbplats.

 

  1. Inrätta en lokal barnombudsman. Våra barns rättigheter behöver stärkas och genom en lokal barnombudsman kan barn och ungas rätt till inflytande och delaktighet stärkas.

 

  1. Äldre/omsorg:

Omsorgsnämnden tillförs ytterligare ekonomiska resurser, i vårt förslag finns utrymme för ca 7 Mkr. De ytterligare resurserna tillförs mot bakgrund av dels de underlag som presenterats under budgetarbetet,  med angelägna åtgärder och där medel att täcka dessa inte finns i 2014 års budget.  Vi är medvetna om att de 7 Mkr inte täcker samtliga. De områden som förts fram är behov för bl a: Fler hemtjänsttimmar, förstärkt eftervård i hemmen, ökat behov av rådgivning och utredningstjänster. Trygghetslarmen behöver ses över. Vård sängar behöver bytas.

Dels kommer resurser att behövas, mot bakgrund de nya föreskrifterna avseende demensvård, från Socialstyrelsen som börjar gälla från den 1/1 2014.

Föreskrifterna innebär bland annat att:

-En avdelning där en person med demenssjukdom bor får aldrig lämnas obemannad.

-Kommunerna måste skärpa kontrollen av särskilda boenden där personer med demenssjukdom bor.

-Socialnämnden ska regelbundet följa upp hur varje enskild person har det och om personalen räcker till.

 

Övriga preciserade yrkanden:

 

  1. Naturvårdsplanen: När vi nu kommer att få en Naturvårdsplan, så är det viktigt att den också blir känd och använd. Framtagande av material inkl en App ca 200 Tkr.

 

  1. Värdera ekosystemtjänster: Arbetet med att Vellinge skall inventera och uppskatta värdet av ekosystemtjänsterna inom kommunen, kommer att innebära att en del resurser behöver satsas på detta. Det krävs ett brett projekt med fler aktörer såsom föreningar och näringsliv.

Kostnad för projektet beräknas till 100 Tkr.

 

11.  Miljöcontroller: En viktig och värdefull tjänst som skall läggas in i budget. Uppskattad kostnad om 0,9 Mkr.

 

  1. Framtagande av Hållbarhetsstrategier samt program: Varje nämnd och verksamhet bör jobba med ett specifikt tema, där man fokuserar på att beakta hållbarhetsområdet avseende de områden man ansvarar för. Inför gröna/hållbarhetsnyckeltal i respektive budget. Omfattar även att Vellinges upphandlingspolicy ses över med syfte att få mer fokus på miljö/hållbarhet. Kostnad ca 100 Tkr.

 

 

  1. Lokala Miljömål och övriga relaterade planer/program: En ökad satsning på de lokala miljömål som är specifikt viktiga och ger värde för Vellinge.

Övriga projekt som vi menar skall påbörjas under 2014 för att kunna bli klara 2015, enligt den plan som finns:

– Grönstrukturplan ska upprättas senast 2015.

-Kulturmiljöprogram ska tas fram senast under 2015.

-Arbeta för ett mer miljöanpassat jordbruk och att jobba för att undvika nedläggningen av jordbruksmark klass 8-10.

-Kartläggning av luftkvalitet.

Kostnad för projekten under 2014, ca 150 Tkr

 

  1. Stöd Brottsoffer- och Kvinnojouren. Jourerna sköts av personer som jobbar ideellt, för att stödja de av oss som i vissa skeden i livet önskar och behöver stöd, när vi utsatts för brott. Kommunen har tidigare sagt nej till en årlig ökning om ca 33 Tkr dvs 1 krona per medborgare. Mp yrkar att detta belopp nu avsätts och att det är en minimi ökning.

 

  1. Starta Seniorpoolen : En Seniorpool ger möjlighet till värdefulla möten mellan våra yngre och våra mer seniora medborgare. Det öppnar upp för många möjligheter till delaktighet ur ett positivt perspektiv. Beräknad kostnad för uppstart ca 150 Tkr i form av upplägg och initiala kontakter för vilka avsätts 1 tjänsteman och 6 timmar i veckan år 1.

 

  1. Utredning om möjligheterna att starta upp ett Science Center i Vellinge kommun. Centret skall arbeta för att utveckla samarbetet mellan skola och näringsliv. Pedagogerna i Vellinge och kranskommunerna ges möjlighet till kontinuerlig kompetensutveckling i naturvetenskap, teknik och matematik. Eleverna skall uppleva naturvetenskap, teknik och matematik som intressanta och roliga ämnen. Centret bör utvecklas i nära samarbete med näringslivet och Skolverket. Vi föreslår att Vellinge även bjuder in kranskommuner att delta i projektet. Kostnad för utredning 100 Tkr.

 

17.  Naturturism: Satsningar på förlängning av turistsäsongen med fokus och stöd till en generellt ökad kunskap och intresse för Vellinges natur, innefattar även fågelturism. Yrkande att satsa 1 Mkr.  

 

  1. Gå in som deltagare i Biogas Syd. Biogas Syd är ett nätverk och en samverkansorganisation för biogas i Skåne. I nätverket deltar 25 organisationer inom näringsliv, offentlig sektor och forskning,  7 kommuner i Skåne är fram till nu med.

Kostnad 25 Tkr som deltagare.                                                                                               

 

                                                                                                                      

Miljöpartiet de Gröna

Angela Everbäck

 

Jan Björkman

 

Peter Abramo

Relaterade nyheter

Vellinge, 18 mars 2024

Ny styrelse vald vid årsmötet 2025

Vellinge, 4 oktober 2023

Kampen för Gläntan fortsätter!

Vellinge, 9 januari 2023

Våra företrädare i Fullmäktige och nämnder 2023-2026

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter