Miljöpartiet vill:
- Skapa fler jobb för unga. Det första jobbet är helt avgörande för unga vuxna. Vi vill stärka kontakten mellan skola, näringsliv och föreningar och ställa krav i upphandlingar på att anbudsgivare ska erbjuda plats åt sommarjobbare.
- Bättre omsorg när personalen får bestämma. Vi vill avskaffa minutstyrningen och ge personalen mer inflytande över planeringen. Erfarenheter från andra håll visar att omsorgen blir bättre, personalen mår bättre och kostnaderna minskar.
- Ge alla inom omsorgen rätt till arbetskläder och skor som är anpassade till verksamheten.
- Ge pedagoger och övrig personal i skola och förskola tillgång till arbetskläder som är anpassad för verksamhet ute och inne.
- Ge förskola och skola resurser och mandat att arbeta långsiktigt och med arbetsro. Ge lärarna bättre arbetsvillkor och utvecklingsmöjligheter samt bättre villkor för vikarier.
- Prioritera kompetenshöjning och tillgång till deltidsarbete för personer med funktionsvariation, inom kommunal verksamhet.
- Säkerställa rätt till heltid – och rätt till deltid, med trygg anställning och kompetensutveckling, i alla kommunens verksamheter.