A-Ö i Hylte: Kollektivtrafik

Miljöpartiet vill:

  • Utveckla tågtrafiken med fler turer och återinförd trafik på sträckan Hyltebruk–Halmstad. I väntan på det måste synkningen mellan bussar och tåg bli bättre från alla delar av kommunen. Kommunen måste vara en aktiv part och trycka på regionalt och nationellt.
  • Trycka på för att tågbanan elektrifieras, så att det går att köra tåg hela vägen till Nässjö/Jönköping även fortsättningsvis.
  • Verka för fler bussar till fler orter, även på kvällar och helger. Utöka den anropsstyrda trafiken och marknadsför den så att fler känner till möjligheten.
  • Låta skolbussarna ingå i den vanliga persontrafiken för att öka turtätheten – det är fullt möjligt, ett försök pågår redan i Laholms kommun.
  • Skapa en ny busslinje mellan Hylte och Falkenberg för ökade pendlingsmöjligheter.
  • Ta ett helhetsgrepp kring stationssamhällena. Stationssamhällena har en enorm outnyttjad potential. De har tågläge, pendlingsavstånd till Halmstad och en natur som kustkommunerna inte kan konkurrera med. Vi vill att kommunen tar ett helhetsgrepp stationssamhällena – där attraktiva bostäder, god service och tätare tågtrafik går hand i hand.