Klimatet kan inte vänta

Klimatet kan inte vänta

Idag demonstrerade vi för att öka engagemanget om klimatet och den globala uppvärmningen. Precis som Greta så ser vi att det är en ödesfråga för mänskligheten och vi behöver göra allt för att säkerställa att våra barn och barnbarn har en bra framtid.
Karlstads kommun har tagit fram en klimatutredning om vad som krävs för att nå ett fossilfritt Karlstad. Den visar att utsläppen behöver minska snabbare, och att det behövs ytterligare åtgärder för att det ska ske.

Miljöpartiet jobbar nationellt för att det ska
* bli enklare och billigare att välja miljövänliga transporter som tåg, cykel och bil på förnybara bränslen.
* produceras mer förnybar energi från vind, sol och biobränslen.
* köpas mer närproducerad och ekologisk mat i Sverige.

Här i Karlstad driver vi på med grön politik. Vi vill bland annat
* att det ska vara enkelt att ta sig fram om man väljer klimatsmarta transporter,
* att vi ska bygga en kommun som är motståndskraftig när det blir klimatförändringar,
* att vi bygger mer i trä,
* att det vi handlar är del av ett kretslopp med låg påverkan på miljö och klimat.

I Miljöpartiet i Karlstad vill vi tacka alla som är engagerade och lyfter klimatfrågan i olika sammanhang. Med olika perspektiv och många röster hörs vi mer och gör att klimat och miljö hamnar i medvetandet hos oss alla.

Relaterade nyheter

Karlstad, 12 april 2024

Karlstads elevborgarråd för klimatet får återkoppling från politikerna

Karlstad, 28 mars 2024

Amanda Lind från Miljöpartiet besöker den cirkulära gallerian Rundgång

Karlstad, 1 mars 2024

Krönika Anna Nordström: Ett ödesval för klimatet

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter