Mer om Anna Sibinska

Anna Sibinska om politik

Barn och unga som får bygga upp sin självkänsla och utveckla sina förmågor på ett kreativt sätt blir trygga människor. Därför vill jag arbeta för att minska barngrupperna i förskolan, införa en gratis kulturskola och utveckla skolan som ger alla elever en ärlig chans att både trivas och lära sig. Ett genusmedvetet arbete i skolan är nödvändigt för att få bukt med pojkars sjunkande resultat och flickor psykiska ohälsa.

Göteborg växer och jag vill bidra till en grön och tät stad där människor håller samman och där alla känner sig välkomna oavsett ursprung, ålder eller religion. Jag tror på delaktighet och vill ha mer dialog med invånare. Människor kan få större förståelse för komplexa frågor, inte minst klimatutmaningen, när de får sätta sig in i frågorna och tillsammans prioritera. Jag kandiderar till kommunfullmäktige i Göteborg för att göra skillnad.

Uppdrag

  1. Kandidater kommunfullmäktige Göteborg
    1. Anna Sibinska
    2. Annasofia Alexandersson
    3. Annika Johansson
    4. Bosse Parbring
    5. Daniel Edvinsson
    6. David Hammarsten
    7. Elias Ytterbrink
    8. Emmali Jansson
    9. Hanna Bernholdsson
    10. Karin Pleijel
    11. Klara Holmin
    12. Kristina Belfrage
    13. Lars-Olof Karlsson
    14. Lucas Henriksson
    15. Martin Nilsson
    16. Rebecka Forsberg
    17. Ronnie Ljungh
    18. Sara-Linnéa Östervall
    19. Soili Brunberg
    20. Stig Andersson
    21. Ulf Carlsson
    22. Ulf Kamne
    23. Åse-Lill Törnqvist
  2. Kandidater riksdagen Göteborg
    1. Anna Sibinska
    2. Annasofia Alexandersson
    3. Bosse Parbring
    4. Elias Ytterbrink
    5. Erik Johansson
    6. Eva Ternegren
    7. Gunnar Ekeroth
    8. Hillevi Werring
    9. Joakim Larsson
    10. Karin Pleijel
    11. Klara Holmin
    12. Leila Ali Elmi
    13. Lucas Henriksson
    14. Madeleine Jonsson
    15. Mahmoud Chini
    16. Max Andersson
    17. Rebecka Forsberg
    18. Satu Rekola
    19. Thomas Larsson
    20. Ulf Carlsson
    21. Åse-Lill Törnqvist
  3. Klimatambassadörer
    1. Alvar Palm
    2. Anna Sibinska
    3. Arne Karyd
    4. Aron Knifström
    5. Christer Haagman
    6. Christian Nordberg
    7. Elin Söderberg
    8. Eva Hallström
    9. Folke Nyström
    10. Gunnar Lundgren
    11. Gunnar Westling
    12. Göran Hådén
    13. Hanna Thorell
    14. Im Nunez
    15. Ingrid Ågård
    16. Isabel Enström
    17. Jan Babar
    18. Jan-Olof Strindlund
    19. Joakim Byström
    20. Karin Åström
    21. Kerstin Holdo Nordström
    22. Lisa Pedersen
    23. Madeleine Norman
    24. Malin Sommanö
    25. Martin Arvidsson
    26. Martin Lindahl
    27. Martin Stockfors
    28. Mikael Hjort
    29. Mikael Morin
    30. Peter Bylund
    31. Peter Karlsson
    32. Peter Sögaard
    33. Pia Sundh
    34. Richard Holmqvist
    35. Roger Bydler
    36. Staffan Lindberg
    37. Thomas Elevant
    38. Tom Andersson
    39. Tomas Eriksson
    40. Tomas Hedlund
    41. Victoria Johansson
    42. Viktor Leijon
    43. Åsa Marnell
  4. Kommunfullmäktige Göteborg
    1. Anna Sibinska
    2. Eva Ternegren
    3. Gunnar Ekeroth
    4. Hillevi Werring
    5. Karin Pleijel
    6. Michael Törnqvist
    7. Mohamud Dayib
    8. Ronnie Ljungh
    9. Ulf Kamne
    10. Åse-Lill Törnqvist
  5. Regionteater Väst
    1. Anna Sibinska
  6. Riksdagsgruppen
    1. Amanda Palmstierna
    2. Anna Sibinska
    3. Annica Hjerling
    4. Annika Hirvonen Falk
    5. Elisabeth Falkhaven
    6. Emma Berginger
    7. Emma Hult
    8. Janine Alm Ericson
    9. Jonas Eriksson
    10. Leila Ali Elmi
    11. Lorentz Tovatt
    12. Maria Ferm
    13. Maria Gardfjell
    14. Rasmus Ling
    15. Rebecka Le Moine
    16. Åsa Lindhagen
  7. Riksdagskandidater Fyrbodal
    1. Anna Hansson
    2. Anna Sibinska
    3. Annasofia Alexandersson
    4. AnnaTora Huss
    5. Azar Hedemalm
    6. Bengt Bivrin
    7. Emma Nohrén
    8. Esther O'Hara
    9. Gunnel Dirsäter
    10. Göran Larsson
    11. Joakim Larsson
    12. Johan Söderpalm
    13. Kader Hamakarim
    14. Khaliif Mahamuud
    15. Leon Viking
    16. Lotta Robertsson Harén
    17. Marika Isetorp
    18. Max Andersson
    19. Nicklas Attefjord
    20. Peter Rådberg
    21. Sofia Falander
    22. Sven Hansson
    23. Sven Olsson
    24. Thony Andreasson Aderum
    25. Tina Wallenius
    26. Ulrika Frick
    27. Vivian Uddén
    28. Yngve Johansson
  8. Stadsdelsnämnd Centrum
    1. Anna Sibinska
    2. Calle Jershed
  9. Styrelsen Miljöpartiet Göteborg
    1. Anna Sibinska
    2. Carolina Bruseman
    3. Elias Ytterbrink
    4. Klara Holmin
    5. Lars-Olof Karlsson
    6. Lucas Henriksson
    7. Madeleine Jonsson
    8. Malin Sommanö
    9. Martin Nilsson