Skolministern vägrar svara på frågor

Skolministern vägrar svara på frågor

Miljöpartiets riksdagsledamot från Örebro län, Camilla Hansén, reagerar starkt när skolministern vägrar svara på hennes fråga. Aftonbladet rapporterar om att den nya skolministern Lotta Edholm (L) väckte viss förvåning vid riksdagens frågestund när hon vägrade svara på frågor från riksdagsledamöter om privata skolkoncerner och vinstuttag i skolan.

”– Med all respekt, så här kan vi inte ha det, att ett av riksdagens kontrollverktyg, KU, används som argument för att inte respektera ett annat av riksdagens kontrollverktyg, nämligen möjligheten att ställa frågor i kammaren varje torsdag.”

I som följdfråga undrade Camilla Hansén om det då finns det någonting ledamöterna kan fråga om regeringens och Liberalernas skolpolitik före juni, när KU:s handläggning är klar. På det svarade statsrådet Edholm att hon har en väldig respekt för riksdagens konstitutionsutskott och väljer därför att inte kommentera.

Camilla Hansén är ny ledamot i riksdagens utbildningsutskott och tjänstgjorde senast i Konstitutionsutskottet.

Läs hela nyheten på Aftonbladet här, länk [öppen för alla]: https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/eJMWQR/skolministern-vackte-forvaning-i-riksdagen 

Gilla, kommentera och dela Camillas inlägg på instagram om händelsen: https://www.instagram.com/reel/CkOVAYzDPZh/?utm_source=ig_web_copy_link

 

Relaterade nyheter

Örebro län, 29 oktober 2025

Dagens samhälle: ”Att införa straff i skolan är att ge upp om barnens framtid”

Örebro län, 16 oktober 2025

DN: Kritik mot friskolans middag hos statsministern: ”Sjukt och gränslöst”

Örebro län, 10 oktober 2025

Camilla Hansén: Sverige borde lära av Estland!

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter