Hansén: Kläggigt och luktar korruption

Med anledning av DN:s granskning av lobbyism i Sagerska palatset

Kraftig kritik mot friskolelobbyism i Sagerska palatset

Dagens nyheter granskar att en friskola arrangerar evenemang – i statsministerns hem, Sagerska palatset. Det är Europaskolan, en friskola från statministerns hemstad Strängnäs som drivs av en stiftelse där statsministerns fru Birgitta Ed är vice ordförande, som bjuder in till en middag för tidigare i elever i statsministerns tjänstebostad. Camilla Hansén, riksdagsledamot från Örebro län och utbildningspolitisk talesperson kommenterar.

”Miljöpartiets utbildningspolitiska talesperson Camilla Hansén kallar det för ett ”kläggigt beteende” och anser att det är ”lobbyverksamhet i ett av Sveriges mest aktade rum”.

”Det är oanständigt att privata företag utnyttjar statsministerns tjänstebostad för marknadsföring. Den är till för statsministern, inte för hans frus privata affärsengagemang. Jag tycker att det luktar korruption och att det är djupt oseriöst av statsministern att låta sin fru använda hans tjänstebostad på det här sättet. Jag blir ärligt talat förbannad”, skriver hon i en kommentar.”

Läs hela artikeln på dn.se här, länk [för prenumeranter]: https://www.dn.se/sverige/kritik-mot-friskolans-middag-hos-statsministern-sjukt-och-granslost/

 

Relaterade nyheter

Örebro län, 10 oktober 2025

Camilla Hansén: Sverige borde lära av Estland!

Örebro län, 2 oktober 2025

Lundagård: Produktivitetsavdrag – effektivitet eller nedskärning?

Örebro län, 25 september 2025

Hansén (MP) om undantag från lärarlegitimation på engelskspråkiga skolor

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter